REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)

PROMOCJE I MARKETING

 

15 maja 2018, 10:50

(fot. Pixabay CC0)

Obroty handlowe między Polską i Portugalią w 2017 r. wyniosły 1,5 mld euro i wzrosły o 16 proc. w porównaniu z 2016 r. Blisko 20 proc. naszego importu to artykuły rolno-spożywcze. Rozpoczynający się 21 maja Tydzień Portugalski „Flavours of Portugal” będzie okazją do rozszerzenia tej współpracy.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Wymiana handlowa Polski i Portugalii z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W 2017 r. obroty handlowe między krajami wyniosły 1,5 mld euro i wzrosły o 16 proc. w porównaniu z 2016 r. W ostatnich latach utrzymuje się dodatni bilans handlowy w wysokości 198 mln euro, na korzyść Polski.

W 2017 r. towarami najczęściej eksportowanymi z Polski do Portugalii były wyroby przemysłu elektromaszynowego (o wartości 343,6 mln euro; 39,1 proc. udziału w eksporcie), wyroby przemysłu chemicznego (154 mln euro; 17,5 proc. udziału) oraz artykuły rolno-spożywcze (125,2 mln euro; 14,3 proc. udziału).

Z kolei wśród towarów najczęściej importowanych z Portugalii do Polski były wyroby przemysłu elektromaszynowego (o wartości 209,5 mln euro; 30,8 proc. udziału w imporcie), artykuły rolno-spożywcze (135 mln euro; 19,8 proc. udziału), wyroby przemysłu lekkiego (100,1 mln euro; 14,7 proc. udziału), wyroby przemysłu chemicznego (93,9 mln euro; 13,8 proc. udziału) oraz wyroby przemysłu drzewno-papierniczego (85 mln euro; 12,5 proc. udziału).

Eksport polskich produktów rolno-spożywczych do Portugalii w 2017 r. odnotował spadek w porównaniu do 2016 r. o 1,9 proc. i wyniósł 61,6 mln euro (udział 7,3 proc.), natomiast import z Portugalii wzrósł o 31,3 proc. i wyniósł 96,2 mln euro (udział 15,3 proc.).

Tegoroczna edycja „Flavours of Portugal” ponownie zagości w hotelu InterContinental Warszawa w dniach 21 – 26 maja. Dla uczestników przygotowano bardzo bogaty program – uroczyste kolacje, degustacje, koncerty i spotkania B2B.

– Portugalska kuchnia jest jedną z najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych w Europie. Wspólnie z gośćmi Tygodnia Portugalskiego podczas sześciodniowej podróży przez portugalskie regiony będziemy odkrywać ich kulinarne tajemnice – mówi Wojciech Baczyński, Sekretarz Generalny Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Tydzień Portugalski „Flavours of Portugal” jest nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także biznesowym. W jego ramach odbędą się branżowe targi B2B portugalskich produktów spożywczych i win dla polskich importerów, dystrybutorów i profesjonalistów, połączone z degustacjami. W tegorocznej edycji zaprezentuje się 30 portugalskich wystawców – producentów wina, serów, oliwy z oliwek, owoców, konserw rybnych i owoców morza.

Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) została utworzona w 2008 roku w Warszawie z inicjatywy prywatnej. PPCC ma na celu promocję dwustronnych stosunków gospodarczych pomiędzy Polską i Portugalią oraz zachęcanie portugalskich inwestorów do inwestycji w Polsce i vice versa. Izba Gospodarcza oferuje pomoc dla przedsiębiorców w zakresie nawiązania kontaktów handlowych, wsparcie prawne, szukanie partnerów biznesowych, organizację misji handlowych, seminariów oraz konferencji.

PPCC jest złożona z polskich firm z kapitałem portugalskim oraz innych polskich i międzynarodowych firm, utrzymujących relacje gospodarcze na rynku portugalskim. Od maja 2016 Prezesem PPCC jest João Brás Jorge, Prezes Zarządu Banku Millennium.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony