REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (30.03 - 05.04.2020)
Prezydent Andrzej Duda tym razem nie skorzystał z prawa odesłania ustawy do TK

Prezydent Andrzej Duda tym razem nie skorzystał z prawa odesłania ustawy do TK (fot. prezydent.pl)

Ustawa podwyższająca od stycznia akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe o 10 proc. przekazana została prezydentowi Andrzejowi Dudzie do podpisu 20 grudnia, naruszając tym samym konstytucyjne standardy. Zgodnie z konstytucją, prezydent powinien mieć bowiem 21 dni na zastanowienie się, czy złożyć podpis pod ustawą.

REKLAMA

Sprawa przeanalizowana została przez "Dziennik Gazetę Prawną". Jak czytamy, prezydent Duda w swojej kadencji raz już odesłał do Trybunału Konstytucyjnego ustawę, wskazując, że dostał za mało czasu na zapoznanie się z nią. Chodziło o ustawę z 14 grudnia 2017 r., nowelizującą przepisy innych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. TK przyznał prezydentowi rację w wyroku z 17 lipca 2019 r.

Jak wskazuje "DGP", sytuacja dotycząca ustawy podwyższającej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowej jest identyczna - konstytucyjny termin nie został dochowany. Najprawdopodobniej TK wypowiedziałby się analogicznie jak w poprzednim przypadku, gdyby tylko rozpoznawał sprawę. Tyle tylko, że akt prawny nie został skierowany do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny, a więc ustawa korzysta z tzw. domniemania konstytucyjności (uznawana jest za zgodną z konstytucją, dopóki TK nie stwierdzi inaczej).

Według "DGP", nie należy się spodziewać, aby ktokolwiek zaskarżył ustawę podwyższającą akcyzę do TK. Nie zrobi tego nikt z obozu Zjednoczonej Prawicy, ani opozycja, która nie uznaje orzeczeń trybunału, gdyż kwestionuje legalność zasiadających w nim sędziów. Z kolei organizacje reprezentujące pracodawców, takie jak Konfederacja Lewiatan, nie mogą zaskarżyć ustawy do TK, gdyż z takiej opcji korzystać mogą jedynie w przypadku ustaw dotyczących relacji pracodawców z pracownikami (wynika to z utrwalonej linii orzeczniczej TK).

Czytaj więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 4
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Pytacz 6 2 miesiące temuocena: 0% 

  A jeżeli pan prezydent jako doktor prawa nie potrzebował 21 dni na zapoznanie się z ustawą, bo jest ona prosta?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jendrula 5 2 miesiące temuocena: 0% 

  Prezydent ma prawo, a nie obowiązek powołać się na Art. 122 Konstytucji. Także ja tutaj nie widzę niezgodności z konstytucją.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~AbDuL 4 2 miesiące temuocena: 80% 

  Prezydent nie zastanawia się tylko podpisuje to co każe prezes.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel A.S. 3 2 miesiące temuocena: 83% 

  ~Do Do Do Autora Art. 122 Konstytucji mówi tylko o tym, że Prezydent ma 21 dni na zapoznanie się z ustawą i jej podpisanie, lub skierowanie do TK. Jakby Adrian chciał tą ustawę odrzucić, to może się na ten zapis powołać i TK musi przyznać mu rację. Ale prezydent nie musi tego robić i może podpisać ustawę nawet w tym samym dniu kiedy ją otrzymał. Jak chce ktoś bronić Konstytucji to wypadałoby ja znać i rozumieć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Do Autora 2 2 miesiące temuocena: 20% 

  Prezydent dostał mniej niż 21 dni na przeczytanie, co jest niezgodne z konstytucją

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do autura 1 2 miesiące temuocena: 67% 

  Z którym artykułem Konstytucji jest niezgodna?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony