REKLAMAHELIO - NATURA - BANER GŁÓWNY (17-23.02.2020)

HANDEL I DYSTRYBUCJA

drogerie i apteki

 

19 stycznia 2020, 09:27

(Flickr/NHS Great Yarmouth and Waveney CCG Follow)

Od kiedy w życie weszły regulacje pod nazwą „Apteka dla aptekarza”, z mapy Polski zniknęło ponad tysiąc aptek i punktów aptecznych, w tym wiele na obszarach wiejskich. W przypadku aż 86 miejscowości to była jedyna funkcjonująca w okolicy placówka apteczna. Teraz ich mieszkańcy muszą pokonywać dodatkowe kilometry, by zakupić potrzebne im leki – alarmuje Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Według najnowszych danych IQVIA, liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada nieprzerwanie od października 2017 roku, kiedy łącznie w całym kraju działało ich 14 914. Na koniec grudnia 2019 roku było ich już tylko 13 777 (12 573 aptek i 1204 punktów aptecznych). Oznacza to, że w ciągu ponad dwóch lat z mapy Polski zniknęło 1137 placówek aptecznych.

– Liczba placówek spada od kilkunastu miesięcy i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W efekcie rynek aptek w Polsce cofnął się do poziomu z początku roku 2013 – mówi Marcin Piskorski, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Spadek liczby placówek aptecznych odnotowano na terenie całego kraju, we wszystkich województwach. Najwięcej zostało zamkniętych w województwach: łódzkim (116), mazowieckim (113), dolnośląskim (108) i śląskim (106). Najmniej zniknęło ich na Opolszczyźnie (23) i Pomorzu Zachodnim (25).

Likwidacja placówek aptecznych w największym stopniu dotknęła obszarów wiejskich, gdzie dostęp do usług farmaceutycznych z zasady bywa utrudniony. Od historycznego rekordu w październiku 2017 r, kiedy na wsiach i w małych miejscowościach funkcjonowało 3479 aptek i punktów aptecznych, do końca 2019 roku ubyło ich aż 215. Obecnie działa tam 3264 placówek.

Od wejścia w życie regulacji „Apteka dla aptekarza” aż w 86 wsiach i małych miastach zamknięto jedyną funkcjonującą placówkę apteczną. W ich miejsce nie pojawiła się żadna nowa, zaopatrująca mieszkańców w leki.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~EA 3 19 dni temu

  O czym wy mowicie? Pracuje w sieci aptek, nasi farmaceuci "prowadzą" wiele aptek jednocześnie i nigdy nie było z tym problemu. Dobrze na tym wychodzą bo na jednego farmaceute-słupa (kierownika) można rejestrować wiele aptek a pobierają pełne pensje z każdej sieci. Jeżeli apteka nie utrzymuje sie na wsi to nie dlatego że jest tam niepotrzebna tylko dlatego że ludziom łatwiej kupować w innych miejscowosciach i placic za leki mniej. Jak przepis zniknie to bedzie oznaczło zabojstwo kazdej rodzinnej apteki, bo najpierw przejmujemy jakas aptke w poblizu, potem dumpingujemy ceny i czekamy aż umrze i nie bedzie juz konkurencji w poblizu. A jak pojawi się inna konkurencja w postaci sieci to jednoczesnie podnosimy ceny bo wiemy że klienci i tak beda musieli kupić albo u nas albo u nich w tej samej cenie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Leonard 2 miesiąc temu

  pis niszczy polską gospodarkę ale wiadomo władza sama się wyleczy a co ją obchodzi gorszy sort

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~POD 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Ten przepis to totalny bubel prawny. Apteki zawijają się jedna po drugiej. Nowe nie powstają. Aptekarze nie otwierają swoich własnych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA - Half Page (13-28.02.2020)
do góry strony