REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)
Plastikowe odpady

Plastikowe odpady (fot. Pixabay CC0)

Grupa posłów PO w interpelacji do Ministra Zdrowia i Ministra Środowiska zaapelowali o zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie stosowania własnych naczyń wielokrotnego użytku przy zakupie napojów w lokalach gastronomicznych.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Zgłaszającym postulat byli posłowie: Jarosław Urbaniak, Rafał Grupiński, Bożena Szydłowska, Grzegorz Raniewicz, Janusz Cichoń, Maria Małgorzata Janyska, Tadeusz Aziewicz, Tomasz Piotr Nowak. Dokument wpłynął do ministerstw 1 kwietnia br.

Posłowie zwrócili uwagę na rosnącą popularność korzystania z własnego naczynia wielokrotnego użytku przy zakupie napojów na terenie punktów gastronomicznych. Tymczasem jak wynika z doświadczeń klientów, część sprzedawców nie tylko nie widzi w tym problemu, ale wręcz oferuje zniżki dla kupujących napoje do własnych naczyń. Pojawiają się jednak sytuacje, kiedy to sprzedawcy odmawiają nalania napoju nie do swojego opakowania czy kubka.

- Często rodzi to absurdalną sytuację, w której sprzedawca np. zaparza kawę do kubka plastikowego, po czym już poza bezpośrednim miejscem przygotowania przelewa napój do naczynia klienta. Zdecydowanie stoi to w sprzeczności z ideą redukcji zużycia plastiku, co jest niezrozumiałe także w kontekście najnowszych regulacji unijnych w tym zakresie - brzmi treść interpelacji.

Posłowie zwrócili się do ministerstw z pytaniem, czy taka interpretacja norm sanitarnych przez sprzedających jest słuszna. Oprócz tego zaproponowali, by dokonać doprecyzowania przepisów, by klienci, jeśli wyrażą taką wolę, mogli skorzystać z własnych naczyń wielokrotnego użytku.

Problem z nadmiernym zużyciem plastiku jest coraz częściej poruszany w kontekście branży FMCG i handlu. Przypomnijmy, w ostatnich dniach Carrefour Polska, Coca-Cola, Danone, Nestlé, PepsiCo czy Unilever Polska, a także organizacje, takie jak m.in. CSR Consulting, Global Compact czy WWF Polska, zostali sygnatariuszami pierwszego w Polsce paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych. Partnerzy inicjatywy zobowiązali się, że do końca 2019 roku wspólnie stworzą Mapę Drogową przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystywanie tworzyw sztucznych w swojej działalności.

Jednocześnie Ministerstwo Środowiska, jak wynika z doniesień "Gazety Wyborczej" pracuje nad "pakietem odpadowym", w ramach którego mają zostać wprowadzone kaucje za plastikowe butelki.

To działania, które muszą być podjęte jak najszybciej. Poziom recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych w Polsce wynosi zaledwie 26 proc., podczas gdy średnia w Unii Europejskiej jest aż o 14 proc. wyższa - wynika z raportu Plastics Europe. Tymczasem, zgodnie z unijną dyrektywą, do 2020 roku Polska ma obowiązek osiągnięcia 50-procentowego poziomu odzysku odpadów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ad 2 10 miesięcy temu

  nagonka na plastiki ruszyła pełną parą, niczym nagonka na Polaka krwiopijcę, ksenofoba, antysemitnika i faszystę, czuć to wszystko leninem...(przez małe l).

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pozhoga 1 10 miesięcy temu

  Sztuczne, nomen omen, problemy sztucznych ludzi omamionych ideologią.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony