REKLAMAPRIM - KABANOS - BANER GŁÓWNY - (05.07 - 06.08.2019)
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (fot. P.Tracz/KPRM, CC0)

Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder zapytała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską o to, czy ministerstwo badało wpływ zakazu handlu w niedziele na wzrost marnowania żywności w Polsce. W odpowiedzi minister broni się argumentem, że podczas prac nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele... kwestia marnowania żywności nie była podnoszona. Co nie jest prawdą.

REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

Problem marnowania żywności jest w Polsce poważny. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Instytut Kantar Millward Brown, w 2018 r. aż 42 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że zdarza im się wyrzucać żywność. Rok wcześniej taką odpowiedź wskazało 34 proc. badanych, a dwa lata wcześniej 31 proc. (ograniczenia handlu w niedziele obowiązują od marca 2018 r.; najnowsze badanie jest z drugiej połowy 2018 r.). Warto dodać, że niekoniecznie musi to świadczyć o narastaniu problemu, a może być efektem np. wzrostu świadomości społeczeństwa. Najczęstsze deklarowane przyczyny wyrzucania żywności to przekroczenie terminu przydatności do spożycia (29 proc.) i zbyt duże zakupy (20 proc.). Polacy rocznie marnują 9 mln ton żywności, co daje ok. 235 kg na osobę (dane Eurostatu).

Jak napisała Lieder w interpelacji, część sieci handlowych obecnych w Polsce "wykorzystuje" zakaz handlu w niedziele do robienia większych zakupów "na zapas" w inne dni tygodnia. Posłanka Nowoczesnej wskazała choćby na piosenkę reklamową jednej z sieci handlowych (chodzi o Lidla - red.), gdzie w refrenie powtarzają się słowa "kup więcej". Lieder zapytała Rafalską, czy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadziło lub prowadzi badania dotyczące wpływu zakazu handlu na wzrost marnowania żywności.

- Uprzejmie informuję, że zarówno w korespondencji kierowanej do MRPiPS od podmiotów objętych lub zainteresowanych działaniem ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, jak również w wystąpieniach dziennikarzy dotyczących przepisów ww. ustawy, nie podnoszono kwestii wpływu ograniczenia handlu w niedziele (...) na zjawisko marnowania żywności - odpisała minister Elżbieta Rafalska w odpowiedzi na interpelację.

Nawet gdyby faktycznie tak było, czyli gdyby o potencjalnych negatywnych konsekwencjach nikt z zewnątrz nie informował, to i tak rząd powinien był spróbować przewidzieć skutki ustawy. Choć wydał do obywatelskiego projektu ustawy stanowisko, nad którym pracował miesiącami - i które powstawało głównie właśnie w MRPiPS - to nad wpływem zakazu handlu w niedziele na poziom marnowania żywności w Polsce się w tym dokumencie nie pochylił. A temat mógł przecież zostać zasugerowany MRPiPS chociażby przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nie wiemy, czy został).

Jednak słowa minister Rafalskiej o braku podnoszenia przez zainteresowane strony omawianej kwestii nie są prawdą. Wystarczy przypomnieć wspólne stanowisko sześciu organizacji - Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Izby Handlu, Polskiej Rady Centrów Handlowych, Forum Polskiego Handlu, Konfederacji Lewiatan i Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu (dziś: Związek Pracodawców HoReCa) - z 30 czerwca 2017 r.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~lili 5 3 miesiące temu

  Nie dość że mi zakazali robienia zakupów w niedzielę to teraz nakażą ograniczenie kupowania produktów spożywczych.wchodząc do sklepu będziesz mógł kupić tylko parę plasterków wędliny oczewiście "na głowę"lub 1 plaster schabu na niedzielny obiad.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~maroa 4 6 miesięcy temuocena: 0% 

  @aa a kto się reklamuje w WH? mały sklep? Za co utrzymają redakcje, portal itd? Więc nic dziwnego, że lobbują dla dużych sieci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kjara 3 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Trzeba by jeszcze wspomnieć o bardzo niskiej jakości żywności z lidla, to też jest w duzej mierze powód wyrzucania produktów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Jak długo jeszcze Polacy będą tolerować nierządy neobolszewików? Centralne sterowanie gospodarką już było, ale tow. Kaczyński zapomniał czym się skończyło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~aa 1 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Czy ataki na zakaz handlu w WH i wielu innych "polskich" portalach i mediach to zbieg okoliczności? raczej nie, silne niemieckie lobby walczy o "właściwe" skolonizowanie polskiej ziemi, gdzie dominuje przede wszystkim niemiecki kapitał. Dlaczego miałby nie zarabiać w niedzielę rękami polskich wyrobników? Treści Wiadomości Handlowych też maja odpowiedni wydźwięk, przecież wydawcą jest niemiecka firma, która ma robotę do zrobienia na tym gruncie. Właścicielem portalu jest Wydawnictwo Gospodarcze Sp. z o.o. , które jest członkiem grupy wydawniczej LPV GmbH, która jest własnością firmy Landwirtschaftsverlag GmbH. Czego możemy się spodziewać?????

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony