REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Na zdj. czwartkowe posiedzenie podkomisji

Na zdj. czwartkowe posiedzenie podkomisji (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Od stycznia 2018 r. co druga niedziela będzie wolna od handlu. Jak zadeklarował podczas czwartkowej posiedzenia sejmowej podkomisji jej przewodniczący Janusz Śniadek (PiS), ograniczenie handlu obowiązywać będzie w każdą drugą i czwartą niedzielę w miesiącu.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Śniadek oznajmił, że sam złoży poprawkę w tej sprawie. Jednak nie nastąpi to dziś, a dopiero przed kolejnym posiedzeniem podkomisji, planowanym na 11 października.

Poseł PiS zdradził także szereg innych szczegółów dot. kierunków planowanych zmian w projekcie ustawy. Zmieni się m.in. nazwa dokumentu - będzie w niej mowa już nie tylko o ograniczeniu handlu w niedziele, ale także o "świętach i niektórych innych dniach". Pojawi się także poprawka, która wskaże, że wszystkie kwestie nieuregulowane w tym akcie prawnym są regulowane przez kodeks pracy.

Oprócz tego przeredagowane zostaną niektóre definicje zawarte w projekcie ustawy. - Prowadzimy rozmowy, uzgodnienia dotyczące słowniczka, który jest przedstawiony na początku. (...) To obszar, w którym nie we wszystkich kwestiach się zgadzamy - oznajmił Śniadek.

Najwięcej kontrowersji budzi lista wyjątków od zakazu. Śniadek przyznaje, że stanowisko obozu PiS w tej sprawie nie jest jeszcze wypracowane. - Ta lista jest w tej chwili przedmiotem intensywnych negocjacji - powiedział szef podkomisji.

Śniadek odniósł się także do pojawiających się w mediach zarzutów, jakoby ostateczne zapisy nowego prawa uzgadniane były po cichu przez Prawo i Sprawiedliwość ze związkiem zawodowym NSZZ "Solidarność". - Prowadzimy bardzo istotne negocjacje, ustalenia z komitetem inicjatywy ustawodawczej, natomiast bardzo nieprawdziwe są stwierdzenia, że się dogadaliśmy. Nawet przeciwnie, zarysowały się pewne rozbieżności, bardzo mocno akcentowane - powiedział Śniadek.

Przewodniczący podkomisji zapowiedział, że formalne procedowanie projektu ustawy w podkomisji nastąpi na następnym jej posiedzeniu, 11 października. Potwierdził tym samym swoje słowa wypowiedziane kilka godzin wcześniej w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl.

Czytaj także:
PiS nie ma jeszcze gotowych poprawek do ustawy o zakazie handlu w niedziele [TYLKO U NAS]
Polska Izba Handlu: Projekt ustawy o handlu w niedziele ma siedem głównych wad

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 23

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 13
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (12)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Leopold 12 ponad rok temuocena: 0% 

  Albo wszyscy albo nikt. U nas jak zawsze precedens w skali światowej. A dla czego markety zamknięte a sklepy rodzinne otwarte. Gdzie tu sprawiedliwość. Czym różni się Pani z działalnością jednoosobową mająca mały sklepik pracująca od rana do wieczora by zarobić na życie od pracownika marketu. Jak wolne to dla wszystkich. Zero logiki w tym projekcie. My nie jesteśmy Niemcami Szwajcarami czy też Norwegami bogatymi. Polacy są na dorobku a nasz rządzik wprowadza zmiany jak w bogatych krajach

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beeper 11 ponad rok temuocena: 20% 

  Nikt nikogo nie będzie doceniał dopóki na to nie zasłuży. Najszybciej znajdziesz spełnienie i będziesz mógł być zadowolony z siebie pracując u siebie, a nie u kogoś. Potem możesz rozdawać karty i traktować swoich pracowników jak chcesz, a to czy będą u Ciebie pracować czy nie to już inna sprawa.Pozdrawiam serdecznie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zadowolona 10 ponad rok temuocena: 49% 

  Może jak pracodawca sam stanie za lada zobaczy jak i w jakich warunkach musi pracować jego pracownik

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zadowolona 9 ponad rok temuocena: 51% 

  Może w końcu pracodawca zacznie doceniać pracownika a nie tylko najnizsza krajowa i trzeba zasuwać jak głupi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nepomucen 8 ponad rok temuocena: 18% 

  I dlaczego nieroby z Solidarności chcą aby musieli pracować ludzie posiadający małe sklepy ? Mało to już ludziom z Solidarności przywilejów i wysokich związkowych pensji ? Chcą jeszcze aby właściciele sklepów na nich pracowali ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gdanski 7 ponad rok temuocena: 54% 

  Zwolnień nie będzie bo już teraz są bardzo duże kłopoty by znaleźć pracownika. Jak ostatnio przeglądałem oferty pracy z trójmiasta to najwięcej jest ogłoszeń o pracę w handlu. Dlatego powinna być każda niedziela zamknięta!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~będzie dobrze 6 ponad rok temuocena: 52% 

  robkio Ja bym się nie martwił etatami. Generalnie brakuje wszędzie brakuje ludzi do pracy. A w dyskontach i tak pracownicy pracują jak za 1,5 pracownika, bo nie ma komu pracować. A im mniej wydasz tym więcej zaoszczędzisz na rzeczy wartościowe, a nie na impulsowe :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gija888 5 ponad rok temuocena: 67% 

  Jeżeli zakaz handlu w niedzielę to dla wszystkich jednostek handlowych, nie tylko sklepów. W ten dzień nie powinny być czynne apteki, restauracje, kina, teatry, kwiaciarnie, muzea, parki rozrywki, tam też pracują kobiety które mają dzieci i tez chcą mieć wolne w ten dzień i spędzić go z rodziną. Dlaczego wszyscy piszą tylko o ograniczeniu handlu w niedzielę a zapomina się o innych zawodach. Czy te kobiety są inne? Moja żona pracuje w kinie i całe weekendy nie ma jej w domu bo musi być w pracy bo inaczej wyleci z niej. Jak wszyscy to wszyscy!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robkio 4 ponad rok temuocena: 22% 

  nie wiem czy to takie dobre. Zobaczymy jak pójdą zwolnienia, jak ludzie będą zadowoleni, gdyż będzie to wynikało z prostej matematyki, mniej godzin pracy to się równa mniej etatów. Niestety matematyki nie da się oszukać a pracodawcy nie będą filantropami i utrzymywali rzeszę niepotrzebnych pracowników. Wg mnie najbardziej ucierpi handel dobrami "impulsowymi" bo spożywkę i tak musimy kupić - podam na swoim przykładzie: niestety nie mam czasu na zakupy w tygodniu z sobotami włącznie i niedziela była dla mnie możliwością zakupu/zastanowienia się nad produktami takimi jak ubrania, elektronika, buty itp. teraz przy ograniczeniu handlu naprawdę będę kupował jak będę musiał. Czyli stracą handlowcy bo jak mam więcej czasu na zakupy to bym wydał więcej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dorota 3 ponad rok temuocena: 51% 

  Super ! szkoda ,ze tylko dwie , ale lepiej tak niż to co jest.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gdanski 2 ponad rok temuocena: 51% 

  Każda niedziela powinna być wolna!!! Ta ustawa zmierza w złą stronę!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zadowolona 1 ponad rok temuocena: 50% 

  Nareszcie!!!!!w końcu człowiek będzie miał czas i dla siebie i dla rodziny

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony