REKLAMAKongres SŁODYCZE I PRZEKĄSKI 2017 - duży banner
W 2018 r. handel nie będzie ograniczony w 24 z 52 niedziel

W 2018 r. handel nie będzie ograniczony w 24 z 52 niedziel (fot. Pixabay/CC0)

28 niedziel z zakazem handlu i 24 niedziele handlowe - to czeka nas w 2018 r., jeśli posłowie Prawa i Sprawiedliwości przeforsują w Sejmie przygotowaną przez swój obóz poprawkę. Zakłada ona, że handel możliwy będzie tylko w drugą i czwartą niedzielę w miesiącu, dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz jedną niedzielę przed Wielkanocą.

REKLAMATARGI KIELCE (FPL) - belka w artykułach

Przypomnijmy, że przewodniczący sejmowej podkomisji poseł Janusz Śniadek (PiS) zapowiadał 28 września, że zakaz handlu (z 23 podmiotowymi wyjątkami) będzie obowiązywał w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca. Jednak w przygotowanych na środę 11 października poprawkach znalazł się zapis dokładnie odwrotny: w te niedziele handel nie będzie zakazany, lecz dozwolony.

Wbrew pozorom jest to istotna zmiana. Oznacza ona bowiem, że w przyszłym roku czeka nas więcej niedziel z zakazem niż bez zakazu. To dlatego, że cztery miesiące w 2018 r. (kwiecień, lipiec, wrzesień, grudzień) będą miały po pięć niedziel. Z wcześniejszej, ustnej deklaracji posła Śniadka wynikało, handel w piąte niedziele byłby dozwolony, jednak zgodnie z treścią najnowszej poprawki, wcale tak nie będzie.

Oprócz każdej pierwszej i trzeciej niedzieli w miesiącu, handel zakazany będzie także w święta. W przyszłym roku w niedzielę przypadają: Wielkanoc (1 kwietnia), Zielone Świątki (20 maja) oraz Święto Niepodległości (11 listopada). Ten ostatni fakt oznacza, że w listopadzie 2018 r. czekają nas... trzy kolejne niedziele z zamkniętymi sklepami (4, 11, 18).

"Rekompensata" przyjdzie w grudniu, kiedy to klienci do sklepów udać będą mogli się przez trzy następujące po sobie niedziele (9, 16 i 23). To skutek przewidywanej poprawki, która ma pozwolić na handel w dwie niedziele poprzedzające bezpośrednio pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

W 2018 r. czekają nas trzy sytuacje, kiedy sklepy zamknięte będą w dwie kolejne niedziele (piątą w danym miesiącu i zaraz potem pierwszą w następnym miesiącu). Stanie się tak na przełomie kwietnia i maja, lipca i sierpnia oraz września i października. Podobnie będzie na przełomie 2018 i 2019 roku, gdyż zakaz handlu obejmie 30 grudnia, a następnie 6 stycznia.

LISTA NIEDZIEL W 2018 R.:
7 stycznia - zakaz handlu
14 stycznia - handel dozwolony
21 stycznia - zakaz handlu
28 stycznia - handel dozwolony
4 lutego - zakaz handlu
11 lutego - handel dozwolony
18 lutego - zakaz handlu
24 lutego - handel dozwolony
4 marca - zakaz handlu
11 marca - handel dozwolony
18 marca - zakaz handlu
25 marca - handel dozwolony
1 kwietnia - zakaz handlu (Wielkanoc)
8 kwietnia - handel dozwolony
15 kwietnia - zakaz handlu
22 kwietnia - handel dozwolony
29 kwietnia - zakaz handlu
6 maja - zakaz handlu
13 maja - handel dozwolony
20 maja - zakaz handlu (Zielone Świątki)
27 maja - handel dozwolony
3 czerwca - zakaz handlu
10 czerwca - handel dozwolony
17 czerwca - zakaz handlu
24 czerwca - handel dozwolony
1 lipca - zakaz handlu
8 lipca - handel dozwolony
15 lipca - zakaz handlu
22 lipca - handel dozwolony
29 lipca - zakaz handlu
5 sierpnia - zakaz handlu

12 sierpnia - handel dozwolony
19 sierpnia - zakaz handlu
26 sierpnia - handel dozwolony
2 września - zakaz handlu
9 września - handel dozwolony
16 września - zakaz handlu
23 września - handel dozwolony
30 września - zakaz handlu
7 października - zakaz handlu

14 października - handel dozwolony
21 października - zakaz handlu
28 października - handel dozwolony
4 listopada - zakaz handlu
11 listopada - zakaz handlu (Święto Niepodległości)
18 listopada - zakaz handlu

25 listopada - handel dozwolony
2 grudnia - zakaz handlu
9 grudnia - handel dozwolony
16 grudnia - handel dozwolony
23 grudnia - handel dozwolony
30 grudnia - zakaz handlu

Czytaj także:
PiS ujawnił swoje poprawki do projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele! [AKTUALIZACJA]

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 81

 • 62
  BARDZO PRZYDATNY
 • 5
  PRZYDATNY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 10
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (19)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Anna 19 wczoraj 11:21ocena: 100% 

  Do Inkya: Po pierwsze nie masz pojęcia jak to wszystko wygląda, a tak się składa, że w pewien taki trochę ukryty sposób, jesteśmy zmuszani do pracy w niedzielę bo niestety nikt cię nie zatrudni w handlu jak podczas rozmowy wspomnisz o tym że chcesz mieć wolne niedziele (chociażby np. ze względu na dzieci) Po drugie nie pisz cyt."zrób studia i zmień pracę" bo w rzeczywistości nie jest to tak proste jak Tobie się wydaje. Bardzo dobrze znam ludzi którzy pracują w handlu i to nie są pracownicy bez wykształcenia. Podam Ci przykład z mojego sklepu, na siedem zatrudnionych osób, mamy mgr matematyki, mgr polonistyki, mgr prawa i mgr ekonomii. Jak bardzo jesteś w błędzie kobieto! P.S. Jak nie masz czasu robić zakupów w tygodniu to może właśnie Ty zmień pracę, na taką która Ci to umożliwi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ana 18 wczoraj 09:10ocena: 100% 

  Jestem za wolnymi niedzielami ale uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby wpisanie do kodeksu pracy maksymalnie 2 niedziel pracujących w miesiącu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Inkya 17 wczoraj 07:15ocena: 0% 

  Głupota totalna. Powinni wpisać do kodeksu 2 wolne niedziele w miesiącu dla osób pracujących w handlu skoro tak nad nimi płaczą i tyle. Wilk syty i owca cała. Dlaczego w innych krajach z zakazem żyją a u nas problem? Bo w innych krajach ludzi stać na to żeby nie pracować w niedzielę - studenci studiują bez strachu o to czy dadzą radę się utrzymać, a inny ludzie nie muszą dorabiać w niedzielę żeby wiązać koniec z końcem. U nas jest inaczej. Poza tym - tylko pani kasjerka pracuje w niedzielę? A co z innymi zawodami? I czy ktoś pani kasjerce każe pracować w supermarkecie? Niech sobie znajdzie pracę w sklepie osiedlowym zamkniętym w niedzielę. Nikt nikogo do pracy nie zmusza - jak do jakiejś pracy idziesz to się dostosuj i nie marudź. Albo zrób studia/ studia podyplomowe i zmień pracę...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolka 16 5 dni temuocena: 40% 

  masakra ... nie wierzę że jedyną rozrywką niedzielną jest łażenie po centrach handlowych i marketach przecież to można zrobić w tygodniu ludzie o co to całe haloooo inne kraje dają sobie z tym radę dlaczego my nie możemy !!!???!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lolka 15 5 dni temuocena: 20% 

  masakra ... nie wierzę że jedyną rozrywką niedzielną jest łażenie po centrach handlowych i marketach przecież to można zrobić w tygodniu ludzie o co to całe haloooo inne kraje dają sobie z tym radę dlaczego my nie możemy !!!???!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Meehow 14 7 dni temuocena: 29% 

  Wolna niedziela, żeby dać pani z kasy prawo do wzięcia samochodu, zakupu paliwa, celem zawiezienia dzieci, kupna im biletów do kina, popcornu, a po seansie trzeba pojechać na lody. Czym różni się pani kasjerka w sklepie typu B******a czy T***o od pani kasjerki w kinie, czy w punkcie z lodami? A propos, kiedy dochodzi do sprzedaży prądu, gazu? Gdzieś był sensowniejszy kompromis. Do kodeksu pracy wpisać maksymalnie 2 niedziele w miesiącu i średnio wyjdzie wszystko. I firmy całe i pracownicy zadowoleni. A tu jak zawsze wylano dziecko z kąpielą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Onaa21 13 8 dni temuocena: 60% 

  A co z magazynami pracującymi w niedzielę? Mowie o formie którą zaaopatrza sklepy (decathlon)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 12 10 dni temuocena: 69% 

  Moja Dziewczyna pracuje w sieciówce ma z żadka wolne niedziele a w zamian dostaje wolne w tygodniu... Gdzie tu polityka prorodzinna?!?! Jak chcesz kupić produkt. To zrób to w piątek albo sobotę bo kobiety z marketów też mają rodziny i prawo do odpoczynku i zgadzam się że Polacy to zagubiony weekendowo naród zamiast zabrać dzieci na spacer po lesie czy rower to popierdzielają po marketach zgroza wycieczki krajoznawcze po biedronkowych promocjach.... A teraz pytanie mam skoro Niemieckie markety są w niedzielę zamknięte to dlaczego polskie mają być otwarte?!?! Cała Europa zachodnia nie pracuje w niedzielę a my pogany walczymy bo tak chcę Konfederacja Pracodawców Lewiatan i Nowoczesna Partia Pana Ryśka Petru.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 11 10 dni temuocena: 58% 

  Moim zdaniem posłowie powinni być badani, czy są czy nie są chorzy psychicznie, to bardzo ważne dla całego społeczeństwa i naszej gospodarki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Powlutowato 10 11 dni temuocena: 39% 

  to durnoty. Ja pracuję w Biedronce i najprzyjemniej pracuje mi się w niedzielę tak celebruję to świątecznie za biurkiem siedzę i kawunie piję i oglądam te tłumy spragnione naszego asortymentu. Kochani jako kierowniczka,z którą personel się musi liczyć i nie podskakiwać to UWIELBIAM pracować we WSZYSTKIE NIEDZIELE>......KOCHAM PRACĘ W NIEDZIELĘ JESTEM TAKA WAŻNA PANI KIEROWNICZKA.!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Powlutowato 9 11 dni temuocena: 38% 

  to durnoty. Ja pracuję w Biedronce i najprzyjemniej pracuje mi się w niedzielę tak celebruję to świątecznie za biurkiem siedzę i kawunie piję i oglądam te tłumy spragnione naszego asortymentu. Kochani jako kierowniczka,z którą personel się musi liczyć i nie podskakiwać to UWIELBIAM pracować we WSZYSTKIE NIEDZIELE>......KOCHAM PRACĘ W NIEDZIELĘ JESTEM TAKA WAŻNA PANI KIEROWNICZKA.!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Powlutowato 8 11 dni temuocena: 39% 

  to durnoty. Ja pracuję w Biedronce i najprzyjemniej pracuje mi się w niedzielę tak celebruję to świątecznie za biurkiem siedzę i kawunie piję i oglądam te tłumy spragnione naszego asortymentu. Kochani jako kierowniczka,z którą persnoel się musi liczyć i nie podskakiwać to UWIELBIAM pracować we WSZYSTKIE NIEDZIELE>......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ruda654 7 11 dni temuocena: 27% 

  dużo ludzi pracuje w niedziele i święta, dlaczego ma dotyczyć ta sprawa handlowców????????????? Wprowadźmy te zmiany w całej Polsce we wszystkich zawodach. Zobaczymy co się będzie działo. A tak na marginesie, kto ma pójść w niedzielę do kościoła to pójdzie,a kto nie,to i tak nie pójdzie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawaa 6 11 dni temuocena: 57% 

  A co z osobami pracującymi w gastronomi in nie należy się niedziela wolna ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawaa 5 11 dni temuocena: 50% 

  A co z osobami pracującymi w gastronomi in nie należy się niedziela wolna ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~vic 4 11 dni temuocena: 68% 

  w końcu! Polacy snują się po centrach handlowych bez konkretnego celu, a zwłaszcza w niedziele - wiem, bo sama pracuję 7 lat w handlu. Co druga niedziela wolna i panik, co za absurd, teraz niestety zamiast jedzenia fast foodów w galerii i oglądania witryn sklepowych większość rodzin będzie musiała zreorganizować sobie inaczej czas. Polacy są uzależnieni od takich miejsc.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NickY 3 11 dni temuocena: 25% 

  @DIego już się tak nie martw. Pójdziesz do osiedlowego sklepu z większą marżą i większym vatem,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Poli 2 11 dni temuocena: 61% 

  Trochę taki galimatias-wygodniej byłoby gdyby wszystkie niedziele były wolne- ale dobre i to. Oby wszyscy tego pilnowali i nie próbowali robić jakieś obejścia i przekręty

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DIego 1 11 dni temuocena: 32% 

  Jak odzyskają utracony VAT z tych niedziel. Może znowu go podniosą?!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony
"