REKLAMAKORAL - Baner Główny - Świderek (25-31.03.2019)

We wrześniu 2017 r. sieć Carrefour wydłużyła godziny pracy jednej z placówek we Wrocławiu w piątki i soboty. Sklep pracował do godz. 24:00, zamiast do 23:00. Z początkiem marca 2018 r. sieć przywróciła wcześniejsze godziny pracy marketu, prawdopodobnie ze względu na zakaz handlu w niedziele. Przed Carrefourem poważniejsza decyzja – co zrobić ze sklepami całodobowymi sieci.

REKLAMATargi w Krakowie - Belka w artykułach (marzec)

(foto od Czytelnika WH)

Wszystko wskazuje na to, że zarząd sieci Carrefour zdał sobie sprawę, iż w soboty przed niedzielami z zakazem handlu nie da się kończyć pracy sklepu o północy, nie naruszając zakazu handlu. Zamknięcie dużego sklepu musi bowiem trwać co najmniej kilkadziesiąt minut, a ustawa zakazuje od godz. 0:00 w niedzielę nie tylko handlu jako takiego, ale też wykonywania wszelkich czynności z nim związanych. W tej sytuacji, zapewne nie chcąc komplikować życia klientom, firma powróciła do godzin otwarcia placówki do 23:00 w piątki i soboty.

Wrześniowa decyzja Carrefoura o wydłużeniu pracy wrocławskiego marketu stała się przedmiotem uwagi internautów dopiero na początku lutego br., gdy jeden z klientów tej placówki wrzucił do sieci zdjęcie z „dekretem Napoleona”, wydłużającym godziny otwarcia placówki do godz. 24:00 w piątki i soboty. Carrefour włączył się do dyskusji w mediach społecznościowych 7 lutego. Firma tłumaczyła decyzję tym, że chciała uwzględnić uwagi lokalnych klientów.

Biorący udział w dyskusji dziennikarze portalu wiadomoscihandlowe.pl wyrażali wówczas wątpliwość, jak w praktyce będzie wyglądało zamykanie sklepów punktualnie o północy. Co zrobi personel, gdy tuż przed godz. 24:00 w sobotę przy kasach utworzą się kolejki spóźnialskich klientów? Czy sklep złamie zakaz handlu – obowiązujący od godz. 0:00 w niedzielę objętą zakazem – czy wyprosi klientów, czym wywoła ich gniew?

Zgodnie z naszymi przewidywaniami, detalista postanowił wycofać się z wcześniejszej decyzji. Z dniem 1 marca we wrocławskim markecie obowiązują dotychczasowe godziny pracy – w piątki i soboty placówka czynna jest do 23:00.

To jednak tylko jednostkowy przypadek. Sieć ma przed sobą ważniejszą decyzję - co zrobić ze sklepami całodobowymi.

Jak informowały wiadomoscihandlowe.pl na początku sierpnia 2017 r., Carrefour zmienił godziny otwarcia części swoich sklepów w Polsce. W przypadku Carrefoura nie dziwiło wydłużanie godzin otwarć w przypadku sklepów convenience, placówek osiedlowych czy sklepów na stacjach paliw, ale hipermarkety i duże supermarkety były wtedy czymś nowym. Francuski detalista zdecydował się na ruch, z którego wcześniej wycofało się Tesco.

W 2015 r. Brytyjczycy zdecydowali, że nie opłaca się utrzymywać placówek w całodobowym modelu, który znacznie podnosił koszty funkcjonowania sklepów. Firma stopniowo zaczęła ograniczać godziny otwarcia w części sklepów, szczególnie tych w których sprzedaż nocna była niska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~tołdi 4 ponad rok temu

  Za to otwiera wcześniej, bo o 7:00, więc nic się nie zmieniło, sklep będzie czynny dłużej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tołdi 3 ponad rok temu

  Po co te kombinacje z godzinami w różne dni tygodnia. W piątki i soboty poprzedzające zakazane niedziele inne godz. działania, w niedziel pracujące też inne godz. w tygodniu też inne, zupełny chaos. Ustalić godz. otwarcia między 6:00 a 23:00 takie same we wszystkie dni, także w niedziele handlowe, tym samym nadrobione zostaną godziny, które przepadną przez zakazane niedziele.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wsx 2 ponad rok temu

  @qweeertyy Fajnie się czytało, nawiązali do marketingu C. ale marudziłeś i zmienili. Teraz jest nudne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~qweeeertyy 1 ponad rok temu

  co to za bełkot: Napoleon, Wódz Francuzów coś tam, coś tam.... to naprawdę źle się czyta

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony