REKLAMAInpost - baner główny 14.08-14.09
Sąd Najwyższy zadecyduje, jak należy interpretować jeden z wyjątków od zakazu handlu w niedziele

Sąd Najwyższy zadecyduje, jak należy interpretować jeden z wyjątków od zakazu handlu w niedziele (fot. Wikimedia Commons/Darwinek, CC BY-SA 3.0)

Sąd Najwyższy rozpozna w grudniu zagadnienie prawne dotyczące sposobu interpretowania jednego z ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele, zapisanych w ustawie regulującej tę kwestię. Będzie to pierwszy raz, kiedy najwyższy organ władzy sądowniczej w Polsce wypowie się na temat tejże ustawy.

REKLAMAKAiN - belka w artykułach (sierpień-wrzesień 2019)

O rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez SN wystąpił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Ma on wątpliwości, w jaki sposób należy rozumieć "przeważającą działalność", o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Przywołany przepis pozwala na handel w niedziele w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy wystarczy aby przedsiębiorca prowadził przeważającą działalność polegającą na handlu jednym z wymienionych produktów, np. samymi biletami komunikacji miejskiej, czy może owa przeważająca działalność powinna polegać na handlu wszystkimi rodzajami asortymentu wskazanymi w przywołanym przepisie.

Zagadnienie prawne wpłynęło do Izby Karnej SN 5 września, a rozpoznane zostanie 19 grudnia.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gosc 1 10 miesięcy temu

  kpina,w Niemczech,Francji itd.zakaz handlu w Polsce wyzysk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony