REKLAMASegafredo Selezione - banner główny (30.03-05.04)

(fot. materiały prasowe, PKN Orlen)

Nie ma planów wprowadzenia zakazu handlu w niedziele na stacjach paliw. Nie chce tego ani rząd PiS, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, od której to - według doniesień mediów - miał wyjść ten pomysł. Cała dyskusja na ten temat, jaka rozgorzała w ostatnich dniach, oparta jest o błędną interpretację jednego dokumentu.

REKLAMA

Chodzi o dokument, który na portalu wiadomoscihandlowe.pl został szczegółowo opisany już we wrześniu ubiegłego roku, a mianowicie o sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za rok 2018 r. Wystarczy wczytać się dokładnie w ten dokument, by zrozumieć, że PIP nawet nie podnosi tematu handlu na stacjach paliw, lecz podpowiada ustawodawcy zupełnie inne kierunki zmian przepisów.

W sprawozdaniu PIP napisano, że część przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "może funkcjonować niezgodnie z założeniami ustawodawcy", a w związku z tym "wskazane byłoby dokonanie przez rząd oceny funkcjonowania ustawy i rozważenie konieczności odpowiednich zmian przepisów". Inspekcji chodziło w pierwszej kolejności o status placówek pocztowych (z którego korzysta już nie tylko Żabka, ale coraz więcej sklepów), ale ten wątek tym razem pomińmy.

Druga kwestia podniesiona przez PIP - a kluczowa dla nas - to zjawisko "fikcyjnych" zmian wprowadzanych przez przedsiębiorców we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Otóż właściciele sklepów ogólnospożywczych lub alkoholowych - mogący na drodze jednego z wyjątków zapisanych w ustawie legalnie handlować w niedziele, o ile będą robić to sami bądź skorzystają z pomocy członka rodziny - dążą do tego, by w niedziele w sklepie pracowali nie oni sami, lecz szeregowi pracownicy. Okazuje się, że aby było to możliwe, wystarczy... zmiana kodu PKD przeważającej działalności gospodarczej na "sprzedaż detaliczną wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach". Nie jest istotne, ile wyrobów tytoniowych faktycznie się sprzedaje w placówce. Jak pokazuje praktyka, zmiana kodu PKD wystarcza do wygranej przedsiębiorcy przed sądem z PIP. Kliknij, aby przeczytać więcej o tym procederze.

PIP twierdzi, że przedsiębiorcy modyfikują rodzaj przeważającej działalności "pomimo braku faktycznych podstaw do dokonywania zmiany". Inspekcja uważa, że chodzi tylko o "obchodzenie nowych regulacji prawnych", w związku z czym domaga się uszczelnienia tego przepisu. PIP, wbrew doniesieniom mediów, nie mówi nic o stacjach paliw. One funkcjonują w niedziele na mocy innego wyjątku i, według naszych informacji, nie ma żadnych planów, aby ten wyjątek zlikwidować bądź nawet zmodyfikować.

Cytowany przez media w ostatnich dniach fragment sprawozdania PIP, rzekomo nawołujący do ograniczenia handlu na stacjach paliw, brzmi: "Należałoby rozważyć wprowadzenie stosownych zmian w ustawie, tak aby typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu". Faktycznie cytat może wydać się dwuznaczny, jednak spojrzenie na szerszy kontekst sprawy i lektura pozostałych fragmentów sprawozdania PIP, rozwiewają wątpliwości: inspekcji chodziło o zjawisko "fikcyjnej" zmiany wpisów w CEIDG, a nie o ograniczanie handlu na stacjach paliw.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 14

 • 11
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Piotr000 4 2 miesiące temu

  Dla mnie PIP po tej akcji z procesami sądowymi przeciw Żabce ( przypomnę żabki wszystkie wygrały, wszystkie!) jest instytucją skompromitowaną i kompletnie niewiarygodną.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcin Kiejdan 3 2 miesiące temu

  Po czym można poznać cywilizowane, normalne państwo? Choćby po tym, że tam rząd i instytucje państwowe są przychylne obywatelowi i robią wszystko, że pomóc mu np. prowadzić biznes. W Polsce jak się spojrzy na te wieczne zakusy Pipu i solidarności żeby zrobić na złość, zepsuć interes, zaostrzyć i tak już rygorystyczną ustawę to widać, że niestety normalnego państwa nie mamy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Valver 2 2 miesiące temu

  Od razu mi się to wydało jakieś dziwne, nie po to pisiory i solidarnośc robili ta całą operację wysadzenia z siodła małych sklepów i zagarnięcia ich klienteli przez stacje paliwowe szumnie zwane ustawą o zakazie handlu w niedzielę, żeby teraz uderzać w kumpli z paliwówki. Na szczęście niektóre małe sklepy jak żabki dzielnie się trzymają i to jest sól w oku całego tego szemranego towarzystwa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kapuściak 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Pis konsekwentnie przywraca komunę w Polsce. Przywraca dyktaturę, niszczy trójpodział władzy i dąży do powstania kasty baronów pisowskich mających przywileje w określonych branżach (tutaj ORLEN i LOTOS). A ponadto w komunie kupowało się mięso w kioskach ruchu czy sklepach z obuwiem a postkomuniści z pisu chcą aby teraz kupować żywność na stacjach paliwowych i na poczcie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony