REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)

(fot. archiwum WH)

W teorii miał pomóc, w praktyce zabija. Zakaz handlu w niedziele doprowadzi do upadku ponad 5 tys. małych sklepów - pisze Rzeczpospolita.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO) - Belka w artykułach (14-30.06.2019)

Jak wynika z danych przygotowanych przez Euromonitor International w tym roku zniknie ponad 5,2 tys. małych sklepów. W tym samym czasie powstanie nawet 1,8 tys. nowych punktów - przede wszystkim dyskontów i supermarketów.

Pesymistyczne są także inne dane. Sprzedaż w małych sklepach w 2019 roku zmaleje nawet o 6,4 proc., podczas gdy duże sieci zwiększą wyniki o ponad 5 proc. Wartość handlu wzrośnie łącznie o 3 proc. - przed wprowadzeniem zakazu handlu było to 5 proc.

Według ekspertów wbrew intencjom twórców ustawy największe korzyści z zakazu handlu mają... dyskonty. Dzięki skutecznym akcjom marketingowym przekonały one klientów do przyjścia w inne dni tygodnia, co dodatkowo uderzyło w w wyniki małych sklepów - bo klienci nie robią małych, codziennych zakupów, kiedy "szykują" się do niedzieli niehandlowej.

Ten rok dla małych sklepów będzie jeszcze trudniejszy, bo handlowa pozostaje już tylko jedna niedziela. Tymczasem na horyzoncie jest spowolnienie gospodarcze, co sprawi, ze małe sklepy z wyższymi cenami przestaną być interesujące dla kolejnych grup klientów.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Mateusz24 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Na zamówienie to piszą tacy jak Gazeta Antypolska, Nasz Dziennik, Od Rzeczy czy w sieci. Rzeczpospolita jest jeszcze niezależna od bolszewików z pisu i dlatego hordy pisowskich hejterów tak się wściekają. Co do handlu to od dawna było wiadomo, że ucierpią małe sklepy a zyskają głównie dyskonty. No i stacje paliw kontrolowane głównie przez pis (Orlen, LOTOS) gdzie tłumy pisowskich aparatczyków doją z naszego społeczeństwa wysokie pensje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stanisław 3 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Rzepa już dawno się skompromitowała swoimi pseudoartykułami pisanymi na zamówienie ... . Nie na darmo przecież Tusk sprzedał ją Hajdarowiczowi, żeby jego ogary teraz piały peany na cześć Jarosławozbawa ;). Kto ma rozum, niech myśli, a Wam drodzy redaktorzy "Wiadomości Handlowych" też radzę go włączyć. Chyba, że tak jak rzepa piszecie na zamówienie. No to jak jest?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jak to jest 2 5 miesięcy temuocena: 0% 

  no ale biedra tez krzyczałą przeciez ze sa 30% obrotu niedzielnego w plecy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klient tesco 1 5 miesięcy temuocena: 0% 

  nie dyskonty tylko stacje benzynowe, rzeczpospolita jest mało wiarygodna, wiadmości handlowe pisały, że w dyskontach obrót jest taki sam mniej więcej jak przed zakazem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony