REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019

(fot. Wikimedia Commons/Benzoyl, na lic. CC BY-2.0)

Forum Obywatelskiego Rozwoju w ramach akcji #BubelRoku krytykuje poszczególne zapisy ustawy ograniczającej handel w niedziele. W najnowszym wpisie eksperci FOR dowodzą, że handlowcy będą mogli skorzystać z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele sprzedaży prowadzonej z automatów, sprzedając w nich "symbole towarów". W praktyce oznacza to, że mogli będą sprzedawać dosłownie wszystko!

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

W najnowszym wpisie z 13 lutego autorzy kampanii #BubelRoku, prowadzonej od połowy stycznia przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, think-tank założony przez Leszka Balcerowicza, pochylają się nad zapisami regulującymi tzw. vending, czyli handel z automatów. Zgodnie z art. 6.1 pkt. 20 ustawy zakaz handlu nie obowiązuje "w przypadku handlu towarami z automatów". Eksperci FOR zwracają uwagę, że ustawa nie precyzuje, gdzie mogą stać automaty i co można z nich kupić. Sklepy mogą więc próbować ustawiać automaty z różnymi towarami i polecić pracownikom stałe ich uzupełnianie.

Autorzy akcji idą jednak dalej. Ich zdaniem automaty nie muszą nawet zawierać towarów. Można w nich sprzedawać "symbole towarów", na wzór kart podarunkowych, a kupione w ten sposób produkty klienci mogliby po chwili odbierać w miejscu, które nie będzie w rozumieniu ustawy "placówką handlową".

Za pomocą infografik – w sumie ma ich być 44 i będą pokazywane codziennie w mediach społecznościowych, aż do 1 marca, czyli dnia, w którym ustawa o zakazie handlu wchodzi w życie – eksperci FOR pytają o to, co ustawodawca miał na myśli, formułując niezrozumiałe przepisy. Akcja nazwana #BubelRoku ma pokazać, że prawo powinno być stanowione z rozwagą.

Forum Obywatelskiego Rozwoju bierze udział w dyskusji na temat zakazu handlu w niedziele już od 2016 r. W swoich publikacjach FOR wielokrotnie wskazywał na szkodliwość rozwiązania przyjętego przez ustawodawcę.

Zdaniem FOR, zakaz handlu w niedziele uderzy w wolność ludzi jako konsumentów, a także w pracowników, grożąc zwolnieniami. Wprowadzenie zakazu będzie chronić małe, indywidualne, niewydajne sklepy przed konkurencją większych, bardziej produktywnych sieci, co wpłynie negatywnie na wydajność całego sektora handlu detalicznego.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ktoś 3 11 miesięcy temu

  FOR i inni krytycy zamiast doradzać jak zmienić ustawę żeby nie była "bublem prawnym" działając w interesie Polaków wolą krytykować. Ale w końcu ich zagraniczni zleceniodawcy płacą i oczekują konkretnych efektów. W Niemczech sklepy zamknięte i nikt tam nie ogranicza wolności konsumentów. W Hiszpanii stacje benzynowe zamykają w tygodniu po 22 i nikt nikomu nic nie ogranicza. Tylko u nas kogoś ograniczają. Zagraniczni płacą podatki u siebie więc kupując w sklepach niemieckich, francuskich albo portugalskich budujecie drogi w tych krajach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~509388850 2 11 miesięcy temuocena: 50% 

  FOR niech sobie w buty włoży swoje wywody, cytat: "Wprowadzenie zakazu będzie chronić małe, indywidualne, niewydajne sklepy przed konkurencją większych, bardziej produktywnych sieci, co wpłynie negatywnie na wydajność całego sektora handlu detalicznego". Był 16 tyś. drogerii jest niecałe 3 tyś obcy kapitał sieci galerie zabijają polski handel a państwo polskie ma daleko w poważaniu , co na tym rynku się dzieje. Jest to poniżające dla Polaków i eliminowanie ich z rynku jest karygodne skazujące niekiedy ich na ośmieszanie i desperackie wybory włącznie z pójściem do lasu z sznurem. Czy do tego ojczyzna zmierza aby jej synów i córy, a raczej decydenci zmierzają aby upodlić swych obywateli pozbawić energii do działania i zrobić z nas białych inaczej. Jest to żałosne nie o take polske walczono, nie takiej Polski chcemy. Trzeba pogonić z Polski tych wielkich cwaniaków z obcym kapitałem, nie, nie jestem pisowcem, jestem normalnym 68 letnim facetem który jest zdesperowany jak tysiące, Polaków

  oceń komentarz
 • ~Handlowiec 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Polecam lekturę wylaczen, mogą jeszcze być otwarte sklepy które sprzedają ryby i produkty akwakultury. To gniot nie bubel, placówka handlową to obiekt w którym prowadzi się handel a handel to wymiana towarów na środku pieniężne w placówce handlowej. Całość do obejścia w ramach protestu obywatelskiego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony