REKLAMAWitpak, baner główny (lipiec-sierpień 2019)
Na zdj. wtorkowa konferencja w Sejmie

Na zdj. wtorkowa konferencja w Sejmie (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Konferencja na temat zakazu handlu w niedziele, jaka odbyła się we wtorek w Sejmie, mogła być okazją do dyskusji entuzjastów i przeciwników ustawy o skutkach wprowadzonego rok temu prawa. Jednak w praktyce stała się forum "wymiany" stanowisk niemal wyłącznie w gronie zwolenników tej regulacji.

REKLAMAKongres Alkohole i Napoje - Belka w artykułach (lipiec 2019)

Już sam program wydarzenia współorganizowanego przez rzecznika MŚP Adama Abramowicza oraz Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego - któremu Abramowicz przewodniczył, gdy jeszcze był posłem - nie pozostawiał złudzeń co do celu konferencji. Środowisko zwolenników zakazu handlu, skupione wokół m.in. Solidarności, Społem, Kongregacji Handlowo-Przemysłowej i części lokalnych środowisk kupieckich z różnych regionów Polski, starało się odpowiedzieć na wzmożoną w ostatnich tygodniach kampanię dużych organizacji branżowych, wzywającą rząd PiS do poluzowania przepisów o niedzielnym handlu.

Żadne z 10 wystąpień, jakie odbyły się podczas wtorkowej konferencji, nie zostało wygłoszone przez przeciwnika zakazu. Adam Abramowicz zapewniał natomiast, że chciał dać głos obu stronom stronom sporu. - Nic nie jest czarno-białe. Zawsze mamy wygranych i przegranych różnych rozwiązań prawnych - powiedział rzecznik MŚP.

Abramowicz twierdzi, że zaprosił do wygłoszenia jednej z prelekcji Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, zrzeszającą największe, zagraniczne sieci handlowe (przeciwników zakazu), jednak ta zdecydowała się nie przyjąć zaproszenia. Pozostałe liczące się organizacje w branży, takie jak Polska Rada Centrów Handlowych czy Polska Izba Handlu, twierdzą jednak, że nie zaproponowano im możliwości wygłoszenia prezentacji.

- W zaproszeniu od rzecznika Abramowicza nie było informacji o możliwości wystąpienia. Przesłano je już z przygotowaną agendą konferencji i tezami zwolenników zakazu handlu w niedziele - zauważył Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, poseł Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna), zarzucił Abramowiczowi, że konferencja zorganizowana została po to, aby "przygotować grunt pod ewentualne rozszerzenie zakazu handlu", które zdaniem posła miałoby uderzać w jedną firmę, a mianowicie Żabkę. - Przygotowano to tak, żeby teza była jedna: wszyscy są zachwyceni zakazem handlu w niedziele. A tak nie jest! - mówił Meysztowicz.

Abramowicz starał się odpierać te zarzuty. - Ta konferencja zorganizowana została zupełnie poza działaniami parlamentu i rządu. Pewnie w ogóle nie zostałaby zorganizowana, gdyby nie trzymiesięczna kampania, która pokazywała w mediach stanowisko jednej strony, a drugą omijała. Toczmy tę debatę na równych warunkach - odparł Abramowicz Meysztowiczowi.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 18

 • 14
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Bożena78 6 4 miesiące temu

  Przepraszam bardzo, prowadzę właśnie mały sklep osiedlowy. Obroty spadają, inspekcja pracy co i rusz wpada na kontrolę jakbym była jakimś złodziejem na warunkowym zwolnieniu. Nikt, ale to nikt mi nie wmówi, że ta ustawa ma choć jeden pozytywny skutek. To jest absolutna porażka!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~svensson 5 4 miesiące temuocena: 0% 

  Ci od żabek wyzywani od najgorszych, stawiani przed sądem, bo chcieli uczciwie zarobić na chleb, tysiące zamkniętych małych sklepów, zarzynani podczas sobotnich promocji pracownicy supermarketów – może o tym porozmawiamy, a nie będziemy sadzić farmazony jaki to ten zakaz handlu jest super i wszystkim robi dobrze?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adam6 4 4 miesiące temuocena: 0% 

  Po co w ogóle taką propagandową hucpę nagłaśniają. Przeciwnicy zakazu handlu nie mogli się wypowiedzieć, wszystko ustawione pod tezę że zakaz jest ok i przynosi samo dobro. Otóż nie przynosi!!! Ta ustawa to obłęd który niszczy ciężko pracujących małych i średnich handlowców. Tu nie ma nad czym debatować.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gregory Świnka 3 4 miesiące temuocena: 67% 

  Dla PISu to normalka - manipulacje, pomówienia, straszenie, przekupstwo, dopuszczenie do głosu tylko swoich. Tak samo jak PIS działał PZPR przed 1989 rokiem. Wszystkie reżimy są takie same

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gosc 2 4 miesiące temuocena: 58% 

  W Niemczech i Francji zróbcie pracujące niedziele Polacy to nie niewolnicy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Roman Kołderka 1 4 miesiące temuocena: 56% 

  W zasadzie to nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, bo kto by się po nich spodziewał mówienia prawdy. Zawsze przy takich okazjach ciekawi mnie czy oni sami w to wierzą. Jak bardzo taka tępa propaganda wpływa na przekonania osób ja głoszących i ich możliwości obiektywnego myślenia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony