REKLAMAKORAL - Baner Główny - Rożek Duo (19-24.05.2019)
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego (fot. archiwum transmisji Sejmu)

We wtorek w Sejmie odbędzie się posiedzenie Komisji Ustawodawczej, w trakcie którego zaopiniowana zostanie dla marszałka Sejmu sprawa dotycząca zakazu handlu w niedziele, jaka zawisła przed Trybunałem Konstytucyjnym.

REKLAMAKongres Rynku FMCG - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2019)

Przypomnijmy, że wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele złożony został przez prezydenta Konfederacji Lewiatan w maju 2018 r. Zdaniem związku pracodawców, w akcie prawnym znajdują się przepisy, które zawierają "niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne".

Lewiatan wnioskuje o stwierdzenie niezgodności z konstytucją czterech przepisów zawartych w ustawie. W przypadku stwierdzenia przez TK, że owe przepisy są niezgodne z konstytucją, organizacja wnioskuje o stwierdzenie, że "przepisy te pozostają w ścisłym funkcjonalnym związku z pozostałymi przepisami ustawy" i że w związku z tym stosowanie ustawy jest niemożliwe, czyli że nie powinna osa być elementem polskiego porządku prawnego.

Przedsiębiorcy twierdzą, że brak ostrych przepisów w ustawie narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Inny, równie istotny zarzut, to tworzenie dwóch grup podmiotów, objętych i nieobjętych zakazem niedzielnego handlu, co miałoby różnicować status zatrudnionych w tych podmiotach pracowników, a tym samym naruszać zasady ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa i proporcjonalności.

Konfederacja Lewiatan w skardze zwróciła też uwagę na wyjątkowo krótkie vacatio legis, jakie dano przedsiębiorcom na zapoznanie się z przepisami. 5 lutego 2018 r. akt opublikowany został w Dzienniku Ustaw, a przepisy weszły w życie już 1 marca 2018 r. Z tego powodu Lewiatan twierdzi, że ustawa narusza zasadę poprawnej legislacji i zasadę demokratycznego państwa prawnego.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Prawy i Sprawiedliwy 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  W każdym kraju Ci co nie przestrzegają prawa i go łamią to wcześniej czy później odpowiadają za to. Dotyczy to wszystkich

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~moko 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Magister Przyłębska ma problem, władca marionetek nie powie co ma zrobić, bo się takimi pierdołami na których się nie zarabia nie zajmuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iga 1 3 miesiące temu

  Tak to istotne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony