REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)
Zakaz handlu w niedziele sprawi, że Polacy będą dłużej stali w korkach - przekonuje ECR Polska

Zakaz handlu w niedziele sprawi, że Polacy będą dłużej stali w korkach - przekonuje ECR Polska (fot. Wikimedia Commons/CC0)

Wprowadzenie ograniczeń handlu niedzielnego będzie niekorzystne dla uczestników ruchu drogowego w Polsce – przekonuje Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR Polska. Portal wiadomoscihandlowe.pl dotarł do pisma przesłanego w minionym tygodniu przez Borutę do posłanki Beaty Mazurek, przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

– W wyniku kumulacji transportu, w pozostałe dni tygodnia nie objęte zakazem, wystąpi zwiększony ruch na drogach, co zwiększy ilość korków i obniży bezpieczeństwo w ruchu drogowym – napisał dyrektor zarządzający ECR Polska do posłanki PiS. Mateusz Boruta podkreśla, że ograniczenie handlu w niedziele oznaczać będzie „bardzo duże skumulowanie ilości załadunków w sobotę i poniedziałek oraz nierównomierne rozłożenie transportu podczas tygodnia, a także problemy z dostawami na poniedziałek”.

Zdaniem przedstawiciela ECR Polska, szczególnie problematyczna po wprowadzeniu ograniczeń w niedzielnym handlu stanie się logistyka związana z importem produktów do naszego kraju. Jak tłumaczy Boruta, brak możliwości odbioru towaru sprowadzanego z zagranicy w niedziele „może spowodować wydłużenie czasu transferu, wzrost kosztów logistycznych i cen towarów”.

Jak mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Anna Boruta z ECR Polska, organizacja nie dysponuje szczegółowymi badaniami i analizami, które potwierdzałyby, że zakaz handlu w niedziele faktycznie zwiększy korki i liczbę wypadków drogowych. Mimo to członkowie ECR – czyli producenci żywności, dystrybutorzy, największe sieci handlowe i dostawcy rozwiązań logistycznych i informatycznych w branży FMCG – są przekonani, że takie zjawisko faktycznie wystąpi.

Podnoszoną przez ECR tezę za bardzo dziwną uznaje Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej NSZZ „Solidarność” i zarazem jeden z pomysłodawców obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej ws. ograniczenia handlu w niedziele. - Równie dobrze można powiedzieć, że zapotrzebowanie na tlen będzie większe w czwartek i piątek w miejscach, gdzie będzie więcej klientów. Inaczej rozłożyłoby się to na inne dni. Dla mnie to są idiotyczne argumenty, na dodatek nie poparte żadnymi wyliczeniami i analizami - mówi naszemu portalowi Bujara. Stwierdza także, iż "pod adresem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele padały już różne absurdalne zarzuty, jednak ten bije pozostałe na głowę".

- To lobbing, za którym stoją duże korporacje, miliony złotych. Warto zauważyć, że członkami ECR są m.in. największe zagraniczne sieci handlowe, które od miesięcy próbują za wszelką cenę zohydzić Polakom ideę ograniczenia handlu w niedziele. To stanowisko jest kolejnym tego typu działaniem i niczym innym - komentuje szef handlowej "S".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 21

 • 19
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~dino 4 ponad rok temuocena: 50% 

  Morawiecki się martwi o miejsca pracy i nie chce zamykać sklepików na stacjach benzynowych - a pewnei nie wie, że w sklepach franczyzowych pracuje 500 tys. Polaków i to dopiero będzie cios dla rynku pracy, jak one się zamknką

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~DrHouse 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Coraz lepsze te anty zakazowe domysły... już jutro usłyszymy coś w rodzaju: "W wolne niedziele krowy nie będą dawać mleka".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~miko 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Tyle jest wyjątków w tej ustawie, czyli jest jakaś niedopracowana, PiS powinien odrzucić ten projekt i przygotować coś bardziej odpowiadającego oczekiwaniom klientów, właścicieli i pracowników

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~13 1 ponad rok temuocena: 100% 

  LOL

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMARetail FMCG Congress - Half Page - marzec-kwiecień 2020
do góry strony