REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Sklepy Żabka w niedziele będą świecić pustkami? Wielu franczyzobiorców nie planuje otwarcia sklepów w ten dzień

Sklepy Żabka w niedziele będą świecić pustkami? Wielu franczyzobiorców nie planuje otwarcia sklepów w ten dzień (fot. materiały prasowe)

Większość sklepów sieci Żabka może pozostać zamkniętych w niedziele, w które obowiązywać będzie ograniczenie handlu - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Co prawda - zgodnie z uchwalonymi przez parlament przepisami - za ladą w tych placówkach w niedziele będą mogli stanąć franczyzobiorcy Żabki, jednak ci wysyłają sygnały, że nie planują tego uczynić.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Z dwóch źródeł dowiedzieliśmy się, że centrala Żabki dała swoim franczyzobiorcom możliwość wyboru, czy otworzą swoje sklepy w niedziele, czy nie. Na przełomie roku franczyzobiorcy otrzymali zapewnienie, że wkrótce otrzymają aneksy do umów, w których pojawią się zapisy o 23 niedzielach w 2018 r. Dzięki tym zmianom otwarcie sklepu nie będzie przez centralę sieci wymagane (do tej pory w podobnych sytuacjach sieć mogła wyciągnąć konsekwencje wobec franczyzobiorców).

Niewielu chętnych

Oprócz tego Żabka zorganizowała szereg regionalnych spotkań informacyjnych z franczyzobiorcami. Na tych spotkaniach przedsiębiorcy pytani byli o stosunek do kwestii zakazu handlu w niedziele i o to, czy zamierzają otworzyć sklepy w dzień, w który wypadnie zakaz (zgodnie z ustawą, handlować mogliby tylko samodzielnie, nawet bez pomocy najbliższej rodziny), choćby na kilka godzin. Jak ustaliliśmy, na co najmniej dwóch takich spotkaniach ani jedna osoba nie podniosła ręki po tym, gdy padło pytanie o to, kto wstępnie planuje otworzyć sklep.

Niewykluczone, że znajdą się franczyzobiorcy chętni do otwarcia sklepu w niedziele, ale raczej będą to sporadyczne sytuacje. Mimo wszystko sieć oświadczyła na zamkniętych spotkaniach, że planuje zapewnić takim osobom dodatkowe wsparcie, np. w postaci opłacenia usług ochroniarskich. Zapewne zdarzą się nawet przypadki, kiedy pomimo szczerej chęci franczyzobiorcy do samodzielnego handlowania w niedziele, dany sklep pozostanie zamknięty - będzie tak w sytuacjach, gdy jeden franczyzobiorca prowadzi więcej niż jedną placówkę. Dziś na ok. 5 tys. Żabek przypada jedynie ok. 3 tys. franczyzobiorców, co oznacza, że ok. 2 tys. sklepów niemal na pewno nie zostanie w "zakazane" niedziele otwartych (o ile nie dokonają się zmiany w strukturze franczyzobiorców).

Zapytaliśmy spółkę Żabka Polska o to, ile sklepów jej sieci będzie otwartych w niedziele po wejściu w życie ustawy ograniczającej handel. Na pytania przesłane do biura prasowego 17 stycznia br. nie otrzymaliśmy odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

Już po publikacji niniejszego tekstu otrzymaliśmy od spółki oświadczenie, w którym firma podkreśla, że "w kierowanych do niej komentarzach franczyzobiorców zdecydowanie przeważa zadowolenie z pozostawionego wyboru i możliwości prowadzenia przez małych przedsiębiorców handlu w niedziele i święta, którą ustawodawca uwzględnił w przepisach ustawy".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 23

 • 21
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (6)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~JA 6 9 miesięcy temu

  A JEDNAK ŻABKI BYŁY OTWARTE I KARY ŻADNEJ NIE DOSTALI.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawnik123 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Umowy żabki to typowa twarda franczyza a więc otwierając sklep w niedzielę franczyzobiorca będzie spokojnie mógł liczyć na kary za handel w niedzielę. Przecież w innym przypadku 1/3 franczyz byłaby otwarta, także w galeriach gdzie utargi są.odprowadzane do franczyzodawcy. Ryzykować można ale czy się opłaca.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~23665 4 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Przedstawiciele sieci żabka ,każą franczyzobiorcą podpisywać aneksy z których jednoznacznie wynika że są osobami pracującymi we własnym imieniu i na własny rachunek wiedząc ,że jak ktoś pracuje na własny rachunek to nie wpłaca codziennie utargu w wysokości 101% na konto sieci żabka. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek sami ustalają ceny towarów za które płacą i wpłacają utargi na swoje konto firmowe!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzej franczyzobiorca 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Ja nie otwieram sklepu w niedziele mam 3 i zadnego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mój rozum 2 11 miesięcy temuocena: 60% 

  To oczywiste, że Żabki muszą być zamknięte, wystarczy obejrzeć posiedzenie komisji sejmowej uchwalającej poprawkę do ustawy. Reszta to kłamstwa sieci.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Napoleon 1 11 miesięcy temuocena: 83% 

  Ciekawe jakie jeszcze zakazy wymyślą komuchy pisowskie w pisolandzie. Kto jest ciekaw historii to niech poczyta jakie zakazy wprowadzano w Niemczech w latach 30ych zeszłego wieku. Ale komunizm i faszyzm są podobne. Przeżyliśmy komunę z czasów PRL to i przeżyjemy tę pisowską.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony