REKLAMADan Cake - Baner Główny (listopad-grudzień 2018)
BCC:

BCC: "Ten sam cel można osiągnąć poprzez mniej szkodliwe dla gospodarki rozwiązanie" (Pixabay CC0)

Business Centre Club jest przeciwny rozwiązaniom zawartym w projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zainicjowanym przez NSZZ „Solidarność”. Zdaniem organizacji, ich wejście w życie spowoduje daleko idące, negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców, pracowników oraz całej gospodarki. Przedsiębiorcy zwracają także uwagę, że projekt podzielił społeczeństwo, różne środowiska, organizacje i instytucje.

REKLAMAPszczółka - Belka w artykułach - Fantazje (09-12.12.2018)

Przedstawiciele BCC podkreślają, że projekt zakazu handlu w niedzielę jest projektem obywatelskim i jako taki nie tylko nie uwzględnia racji ekonomicznych, rzutujących na konkurencyjność polskiej gospodarki czy interesów pracodawców, ale również nie bierze pod uwagę zdania rzeszy obywateli, których wolność jako klientów próbuje się ograniczyć. Nie bierze pod uwagę także interesów niemałej grupy ludzi, w tym studentów, emerytów czy rencistów, którym w ten sposób ogranicza się możliwość dorobienia i polepszenia tym samym ich skromnych budżetów domowych.

Jak wynika z Raportu przygotowanego przez PwC na zlecenie i we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych, szacunkowe bezpośrednie straty Skarbu Państwa związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele to co najmniej 1,8 mld złotych. Konsekwencją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę będzie spadek obrotów w sektorze handlu detalicznego o co najmniej 9,6 mld złotych, a także spadek zatrudnienia o minimum 36 tysięcy osób.

„Każdy zakaz z definicji ogranicza wolność. Tu rozszerzenie wolności jednych (częstokroć wolności pozornej, bo połączonej z jednoczesną utratą części zarobków) wiąże się z ograniczeniem wolności innych. Business Centre Club jest orędownikiem rozsądnego, optymalnie godzącego interesy wszystkich zainteresowanych stron, rozwiązania. Taka propozycja została wypracowana w gronie reprezentatywnych organizacji pracodawców – członków Rady Dialogu Społecznego. W odpowiedzi na argumenty podawane przez projektodawców, a więc potrzebę zapewnienia pracownikom handlu wolnych niedziel, Business Centre Club, wraz z innymi przedstawicielami strony społecznej Rady Dialogu Społecznego, zaproponował rozwiązanie, które zagwarantuje pracownikom handlu obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu – czyli dwukrotnie więcej niż obecnie – dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy. Gwarantem zapewnienia pracownikom handlu czasu wolnego w niedziele będzie modyfikacja art. 151[12] Kodeksu pracy poprzez jego uzupełnienie o §2 w następującym brzmieniu: „Pracownik pracujący w niedzielę w placówce handlowej powinien korzystać co najmniej dwa razy na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy”. – czytamy w oficjalnym stanowisku, wystosowanym przez Business Centre Club 19 października.

Członkowie Klubu zwracają uwagę, że ten sam cel można osiągnąć poprzez mniej szkodliwe dla gospodarki i budżetu państwa rozwiązanie, dzięki któremu placówki handlowe będą mogły działać w niedziele, co będzie korzystne dla gospodarki i budżetu państwa, a jednocześnie pracownicy sektora handlu będą mieli ustawowo zapewnione dni wolne od pracy w niedziele.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~harietta 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Może ich wyliczenia są i słuszne, ale przecież spoełczeństwo, życie to nie tylko ekonomia, ale też odpoczynek, rodzina, więzi społeczne, potrzeba naładowania akumulatorow. A ludzie jak będą potrzebowali coś kupić to wyskoczą do osdlowego sklepik.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~marekzby 3 ponad rok temuocena: 25% 

  Też byłem przeciwny tej ustawie, bo ekonomia bezrobocie, swoboda gospodarcza, ale po prawkach PIS wydje ise ona do przujęcie, broni małe sklepy, a i ludzi może odzwyczai od tego wiecznego kupowania, do kina pójdą, coś wartościowego porobią

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~helga 2 ponad rok temuocena: 25% 

  Straty to może poniosą duże markety, ale na pewno nie drobny polskich handle który jest wyłąvzony z tej ustawy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kaakaadoo 1 ponad rok temuocena: 40% 

  Jeśli ustawa przejdzie w obecnym kształcie, trzeba będzie zmienić 1. Przykazanie Kościelne: "W co drugą niedzielę i w święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych."

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony