REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

Zapisy specustawy nie są w całości adekwatne do realiów obowiązujących na rynku – uważa Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy. Wskazują na to konflikty pomiędzy najemcami a galeriami handlowymi. 

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020
Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy

Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy (materiały prasowe)

Kancelaria Chałas i Wspólnicy podkreśla, że ustawodawca w specustawie podjął próbę ochrony obu stron umów najmu przed negatywnymi konsekwencjami zakazu handlu, ale praktyka pokazuje, że sytuacje wymykają się jednoznacznej klasyfikacji. 

- W mojej ocenie norma wynikająca z art. 15ze specustawy chroni jedynie najemców i to też wyłącznie częściowo.  Wygaszenie wzajemnych zobowiązań stron umowy najmu spowodowało zwolnienie najemców z czynszu za najem powierzchni użytkowej w galeriach handlowych. Art. 15ze ust. 2 specustawy wprowadza przepis, zgodnie z którym najemca powinien (ale nie musi!) złożyć bezwarunkową ofertę przedłużenia dotychczasowej umowy o okres zakazu handlu przedłużony o kolejne sześć miesięcy. Wprowadzone przepisy nie regulują jednak sytuacji najemców, którzy takiej oferty nie złożą. W takiej sytuacji obecne umowy najmu powinny być zakończone w pierwotnie przewidzianym terminie z uwzględnieniem zwolnienia z płatności za najem za czas zakazu handlu. W praktyce może jednak dojść do sytuacji, w której galeria handlowe chcąc sobie zrekompensować „wygaszony” czynsz albo gdy najemca nie złoży takiej oferty, odgórnie narzuci drugiej stronie  niekorzystne rozwiązania umowne – np. zwiększy czynsz za lokal. Ustawa nie przewiduje żadnych rozwiązań ochronnych przed taką sytuacją – komentuje prawnik Adam Ziębicki.
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony