REKLAMAHELIO - Baner Główny - MASY (14-20.10.2019)
Strona 2 z 3
REKLAMA

(fot. archiwum)

Szynka, boczek, słonina

W celu profesjonalnego wyeksponowania mięśni szynki, rozcinamy je w poprzek włókien, starając się uzyskać kształt klockowaty. Ten element wystawiamy w taki sposób, aby klient widział przekrój mięśnia. Takie przygotowanie wyrębu zachęca do zakupu. Jeśli chodzi o boczek, to najpopularniejszy jest chudy. Przystępując do wyłożenia go w ladzie, musimy pamiętać, aby pokazywać klientowi boczek od strony pachwiny, bo od strony schabu jest zawsze tłustszy. Jeżeli tkanka tłuszczowa mimo to jest zbyt gruba, musimy ściąć pod kątem część tłuszczu – tę czynność nazywamy fazowaniem. Fazujemy boczek do pierwszego przerostu mięsnego i po takim zabiegu będzie on wyglądał na zdecydowanie chudszy. Jeżeli boczek nie jest gruby, poprawiamy jego wygląd poprzez zrolowanie. Wówczas pokazujemy klientowi chudszy szczyt rulonu. Natomiast eksponując słoninę, powinniśmy zadbać o to, aby wydawała się być grubą. Cienkie płaty słoniny przed wyłożeniem składamy lub zwijamy.

Ekspozycja wołowiny 

Mięso wołowe przed wyłożeniem do lady trzeba przygotować. Dotyczy to zwłaszcza tańszych elementów. Sprzedanie łaty wołowej przy nieprawidłowym jej przygotowaniu jest trudne. Można i trzeba jej wygląd uatrakcyjnić. W przypadku łaty układamy kawałek bardziej tłustą stroną na bardzo cienkiej atestowanej folii spożywczej. Dokładnie zwijamy łatę i owijamy ją folią, co pewien czas mocno naciągając. Owijamy tak długo, aż nie poczujemy, że uformowaliśmy jędrny zbity rulon. Tak przygotowaną łatę rozcinamy na kawałki o masie około 0,5 kg. Cięcie należy wykonać ostrym nożem, nie naciskając zbyt mocno na rulon. Pocięte kawałki wykładamy do lady, ustawiając przekrojem w stronę klienta. W bezpośrednim kontakcie z metalem wołowina ulega przebarwieniu na ciemny kolor. Aby temu przeciwdziałać, owijamy pojemniki folią spożywczą. Najbliżej klientów układamy tzw. mięso wołowe ekstra, np. elementy udźca, karku czy mięśnia najdłuższego grzbietu. W dalszej części wykładamy elementy mniej cenne, pocięte na porcje około 30 dkg – szponder i zrolowaną łatę wołową. Absolutne minimum zatowarowania w mięso wołowe to co najmniej trzy asortymenty po jednym z każdej z niżej wymienionych grup.

1. Mięsa rosołowe z kością: szponder, łata lub mostek. Szponder z uwagi na łatwość ekspozycji jest dużo popularniejszy niż mostek, który jest wprawdzie smaczniejszy, lecz z uwagi na duże elementy kostne wymaga dla prawidłowej ekspozycji w ladzie użycia piły lub tasaka. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony