REKLAMAEuroShop_banner główny_styczeń/luty 2020

(fot. pixabay.com)

Wielu pracodawców z branży handlowej zatrudnia pracowników z Ukrainy. Część z nich może mieć wątpliwości, jak rozliczać dochody wypłacane obcokrajowcom.

REKLAMA

Jak czytamy w serwisie prawo.pl, najnowsze interpretacje potwierdzają, że jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować krajowe przepisy. Duże znaczenie ma też czas pobytu Ukraińca w Polsce.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w lipcowej interpretacji nr 0113-KDIPT2-3.4011.296.2019.1.MS potwierdził, że gdy polska firma wypłaca wynagrodzenia za pracę pracownikom pochodzącym z Ukrainy, pod uwagę trzeba wziąć dwie kwestie. Po pierwsze, długość pobytu w Polsce, po drugie – certyfikat rezydencji.

Definicja ośrodka interesów życiowych

Pierwszym warunkiem pozwalającym na uznanie osoby za mającą miejsce zamieszkania w Polsce jest posiadanie centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Zdaniem dyrektora KIS, przesłanka ta została skonstruowana w bardzo szeroki sposób. Wynika może to z użycia spójnika „lub” w sformułowaniu „centrum interesów osobistych lub gospodarczych”.

Tym samym, osoba, która ma ścisłe powiązania biznesowe czy też gospodarcze w Polsce, a całą rodzinę i znajomych w innym państwie, może w takiej sytuacji podlegać opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Organ podatkowy wskazał również, że przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć tzw. ognisko domowe, wszelkie powiązania rodzinne i towarzyskie, aktywność społeczną, polityczną, kulturalną, obywatelską, przynależność do organizacji/klubów, uprawiane hobby, itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe, itd.

Ważny jest też czas pobytu. Jeśli Ukrainiec przebywa w Polsce krócej, niż 183 dni w roku, ale przedstawi certyfikat rezydencji potwierdzający, że jego centrum interesów życiowych jest na Ukrainie, jego dochody będą podlegały opodatkowaniu tylko na Ukrainie. Potwierdza to art. 14 ust. 1 Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Polski pracodawca będzie musiał przygotować dla ukraińskiego pracownika imienne informacje według ustalonego wzoru (IFT-1/IFT-1R) oraz przesłać je we właściwym terminie odpowiedniemu urzędowi skarbowemu oraz obywatelowi Ukrainy.

Liczba Ukraińców pracujących w Polsce systematycznie rośnie. Kelner i kucharz, fryzjer i barber, sprzedawca oraz kosmetyczka to zawody, w których w 2018 roku mogliśmy najczęściej spotkać osoby z Ukrainy. Jednak najczęściej Ukraińcy pracują jako sprzedawcy. Rok temu powiatowe urzędy pracy wpisały do ewidencji ponad 1,4 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy właśnie obywatelom Ukrainy.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony