REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Hipermarket Auchan w Łomiankach

Hipermarket Auchan w Łomiankach (materiały własne)

Coraz więcej firm zgłasza kradzież tożsamości. European Distribution Fraud to oszustwo polegające na podszywaniu się pod legalnie działającą firmę. Jednym z ostatnich takich przypadków dotyczył osób podających się za pracowników spółki B.D.M.S Distribution, która miała należeć do Grupy Auchan.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W ostatnich tygodniach Bibby Financial Services odnotowało aż pięć prób wyłudzenia towaru od polskich przedsiębiorców. Oszuści stosują metodę kradzieży tożsamości i podają się za pracownika powszechnie znanej firmy, negocjują zakup dużej partii towaru oczekując odroczonego terminu płatności. Co ciekawe, doradzają nawet skorzystanie z faktoringu czy ubezpieczenia należności, jeśli przedsiębiorca ma wątpliwości co do wydłużonego terminu płatności i warunków współpracy.

Niekiedy proceder oszustwa prowadzony jest na wyjątkowo rozległą skalę. Doskonałym przykładem jest przypadek firmy zajmującej się sprzedażą końcówek magazynowych produktów non-food z hipermarketów. Spółka pozyskała potencjalnych odbiorców podczas targów w Niemczech. Przedstawili się oni jako pracownicy firmy B.D.M.S Distribution z grupy Auchan. Negocjacje trwały ponad trzy miesiące. Klient obawiał się, że nie będzie w stanie sam sfinansować dużego zamówienia na długi termin płatności (60 dni). Widząc obawy dostawcy rzekomy przedstawiciel Auchan zaproponował, aby ubezpieczył należności w Euler Hermes i skorzystał z finansowania faktoringowego. Wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie i nic nie wzbudzało podejrzeń.

- Klient niczego się nie spodziewał. Dopiero nasza dociekliwość przy weryfikacji kontrahenta pozwoliła na ujawnienie oszustwa – mówi Magdalena Martynowska–Brewczak, dyrektor zarządzający, członek zarządu Bibby Financial Services. – Klient w związku z wydłużonym terminem płatności, zdecydował się na faktoring i ubezpieczenie pierwszej dostawy. To była dobra decyzja, ponieważ weryfikując kontrahenta, sprawdziliśmy m.in. datę rejestracji domeny tej firmy. Okazało się, że była ona zarejestrowana zaledwie miesiąc przed pierwszym kontaktem z naszym klientem. Było to alarmujące. Auchan działa na rynku od wielu lat, dziwne więc, że spółka z jej grupy miała tak „świeżą” domenę... Skontaktowaliśmy się bezpośrednio z centralą Auchan, która potwierdziła, że ich tożsamość została skradziona. Sprawa została skierowana do organów ścigania.

Podobne sytuacje miały miejsce również w innych branżach, m.in. w branży odzieżowej. Producent bielizny, spotkał się z potencjalnym kontrahentem, przedstawicielem dużej firmy brytyjskiej, w celu zaprezentowania swojej oferty. Kontrahent przyleciał z Wielkiej Brytanii, żeby wszystko sprawdzić i zamówić wybrane modele. Spotkanie było owocne i doszło do porozumienia obu stron. Mimo to, po wizycie zagraniczny odbiorca zaczął nalegać na szybszą wysyłkę, aby jeszcze raz sprawdzić jakość towaru. Było to niezgodne z wcześniej ustalonym planem, ale biorąc pod uwagę znaną markę kontrahenta, nikt nie spodziewał się oszustwa. Dopiero weryfikacja na etapie procesowania transakcji ujawniła oszustwo. W dokumentach przesłanych przez potencjalnego klienta znalazła się literówka w nazwie firmy, pod którą podszyli się oszuści. W ich wersji brakowało litery ‘s’ – co na pierwszy rzut oka było niezauważalne.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony