REKLAMAWitpak, baner główny (lipiec-sierpień 2019)
Przychody Amazona za pierwszy kwartał 2017 r. wyniosły 35,7 mld dolarów

Przychody Amazona za pierwszy kwartał 2017 r. wyniosły 35,7 mld dolarów (fot. materiały prasowe)

OZZ Inicjatywa Pracownicza w Amazonie, przy okazji międzynarodowej akcji Bezpieczna Paczka w Amazonie, w imieniu pracowników upomina się o wyższe płace. Przedstawiciele koncernu podkreślają, że systematycznie analizują sytuację na rynku pracy i starają się, aby oferta zawsze pozostawała konkurencyjna.

REKLAMABIG InfoMonitor_belka w artykułach

W tym tygodniu w Amazonie obchodzono Prime Day – jedną z największych wyprzedaży w ciągu roku. Dla firmy oznacza to kolejne rekordy sprzedaży (amerykańscy analitycy szacują, że w zeszłym roku gigant sprzedał tego dnia towar warty 600 mln dolarów), dla pracowników dodatkowe dni pracy, zamrożone urlopy przez pierwszą połowę lipca, zmiany po 11,5 godziny, zmęczenie spowodowane brakiem czasu na sen i życie prywatne. Dodatkowo od kilku miesięcy firma wzmaga presje na pracownikach, m.in. kontrolując ilość wyjść i minut spędzonych w toalecie czy zakazując rozmów w czasie pracy.

„W tych dniach firma po raz kolejny stara się bić rekordy wysłanych paczek. Co mają z tego pracownicy? Co najwyżej firmowe koszulki. Nie godzimy się na to. Żądamy, aby gigantyczne przychody firmy (35,7 mld dolarów za pierwszy kwartał 2017 r.), które uzyskiwane są dzięki naszej pracy, znalazły swoje odzwierciedlenie w płacach pracowników” – czytamy w komunikacie OZZ Inicjatywa Pracownicza w Amazonie.

Związkowcy zwracają uwagę, że firma właśnie skończyła przegląd wynagrodzeń. „Amazon ustala wysokość corocznych podwyżek na podstawie danych o stawkach w regionie i w branży, czy informacji o bezrobociu. Taki sposób wyliczania pensji prowadzi do utrwalania nierówności. Domagamy się, aby firma przestała traktować nas jak tanią siłę roboczą i podniosła nasze płace zgodnie z tym jakie przychody uzyskuje” – piszą przedstawiciele Inicjatywy.

W kwietniu i maju 2017 r. przeprowadziła ona sondę, by zbadać nastroje załogi. Na ich podstawie skierowała do Amazona nowe żądania, które wkrótce będą negocjowane. Za najważniejsze postulaty uznano: podwyżki stawki podstawowej o 30 proc., wprowadzenie trzynastej pensji na wzór francuskiego Amazona, podniesienie stażowego na wzór niemieckiego Amazona oraz wczasy pod gruszą z funduszu socjalnego.

Żądanie podwyżek jest, zdaniem związkowców, całkowicie uzasadnione w obliczu rosnących przychodów firmy, ożywienia gospodarczego, spadku bezrobocia i wzrostu płacy minimalnej. Stawki oferowane przez Amazon wcale nie są konkurencyjne: płace pracownika fizycznego w sektorze logistyki w Wielkopolsce wyniosły w 2016 r. między 2600 zł (pierwszy kwartyl) a 3900 zł (trzeci kwartyl), a na Dolnym Śląsku 2400 zł (pierwszy kwartyl), 3600 zł (trzeci kwartyl) – według raportu „Market Insights 2017. Rynek Nieruchomości Magazynowych” Colliers International. Oznacza to, że trzy czwarte wszystkich pracowników logistyki zarabiało do 3600-3900 zł, podczas gdy w Amazonie wysokość średniego wynagrodzenia zasadniczego pracownika magazynowego (poziom 1) to średnio 2618,44 gr, a średnie wynagrodzenie brutto (łącznie z nadgodzinami, premią i dodatkami) wyniosło w pierwszym kwartale 2017 r. tylko 3072,58 zł (za informacją na temat Funduszu Płac).

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 21

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 4
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~daniel1982 4 ponad rok temu

  Macie konkurencyjne wynagrodzenie... No nie wiem gdzie bo i w Nowej Wsi Wrocławskiej jest parę firm z lepszą kasą i w strefie na Psim Polu na Kwidzyńskiej, Bierutowskiej np. Najbardziej rozbawiło mnie, że transport darmowy to jest luksus. No pewnie w mieście łachy nikt nie potrzebuje. Obiady za 1 zł super. Zakłamanie konkretne z tym dofinansowaniem za szkolenia. Owszem, ale najpierw musisz się przyjąć przez firmę zewnętrzną i czeka łaskawie aż Cię konwertują do Amazon a jak Cię konwertują to musisz przepracować 12 miesięcy żeby mieć prawo wystąpić o to dofinansowanie. Czy chociaż 5 procent spełnia te warunki?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mmm 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Powodzenia w szukaniu ludzi do pracy z taką płacą. Markety już dają sporo więcej od was...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gerwazy 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Jeszcze trochę i Amazon nie bedzie miał kogo zatrudnić. Większość ludzi , ktora przychodzi na pierwszy dzien odchodzi po dwoch trzech dniach, a są i tacy co juz w trakcie pierwszego dnia uciekają. Płaca niewielka osoby dojerzdzajace tracą przynajmniej 2,5 h dziennie dodatkowo na dojazdy praktycznie po za domem jest się 13,5 h . Nie ma czasu na zycie i inne obowiazki tylko jesc spać i zasować dalej. Pracuje juz rok czasu i sie zastanawiam nad odejściem , czlowiek sie nachodzi nadzwiga plecy nogi bolą za 2 tys zl na czysto. Normy śruboja na picku szybki start i ganiasz jak glupi z tym wozkiem by zebrać wymagana liczbe paczek. Jesli firma nie podniewie wynagrodzenia przynajmniej do 18 zl/h to zycze im powodzenia w pozyskiwaniu stalych pracowników. Pick juz w listopadzie :I

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~piotr 1 ponad rok temuocena: 33% 

  "Dodatkowo od kilku miesięcy firma wzmaga presje na pracownikach, m.in. kontrolując ilość wyjść i minut spędzonych w toalecie czy zakazując rozmów w czasie pracy." Dla mnie kompletna bzdura, pracuję w Amazon od prawie trzech lat, ale czegoś takiego jeszcze nie słyszałem. A to, że pracownicy, szczególnie tymczasowi, na wakacje, mają głęboko w poważaniu pracę, nie szanując wysiłek innych, to fakt. To im się dzieje krzywda, bo "muszą pracować, "kurde". Piotr

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony