REKLAMATZMO - Bella - Baner Główny (28.05- 11.06.2020)
Hipermarket sieci Tesco w Warszawie

Hipermarket sieci Tesco w Warszawie (materiały własne)

16 października 2018 r. zakończyły się konsultacje dot. Regulaminu Pracy. W związku z tym, że związkowcom z NSZZ Solidarność, OPZZ Konfederacji Pracy z Częstochowy oraz Organizacji Związkowej Pracowników Handlu z Gdyni nie udało się wypracować wspólnego stanowiska zarząd Tesco uznał, że ma prawo jednostronnie wprowadzić Nowy Regulamin Pracy.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Związkowcy z Solidarność wskazują, że „brak podjęcia współpracy ws. Regulaminu Pracy przez OPZZ KP z Częstochowy oraz OZPH z Gdyni doprowadził do tego, że pracodawca ogłosił Regulamin Pracy, nie uwzględniając powyższych postulatów NSZZ „Solidarności”, ani pozostały dwóch Związków Zawodowych, które pracowały razem z Solidarnością nad wspólnym stanowiskiem.” Więcej nt. postulatów Solidarności piszemy w dalszej części artykułu.

Brak współpracy między organizacjami związkowymi, to fatalny sygnał przed rozpoczynającymi się w listopadzie br. pracami nad Regulaminem Wynagradzania, ewentualny brak porozumienia między organizacjami należącymi do strony społecznej, pozwoli firmie wprowadzić rozwiązania, które będzie uważała za właściwe.

NSZZ Solidarność już dziś wzywa wszystkie organizacje związkowe działające w Tesco Polska do wspólnych prac nad Regulaminem Wynagradzania w celu wypracowania wspólnego stanowiska dla dobra wszystkich pracowników sklepów Tesco w Polsce.

Przypomnijmy, że ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych daje im realny wpływ na tworzenie wewnątrzzakładowego prawa pracy. Wydaje się więc, że obowiązkiem związków zawodowych jest zrobienie wszystkiego co w ich mocy, aby zrealizować oczekiwania pracowników, których reprezentują.

Przypomnijmy, że w swoim końcowym stanowisku dot. nowego Regulaminu Pracy, Solidarność  domagała się między innymi zwiększenia ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej do 50 zł., zwiększenia zwrotu za używanie prywatnej odzieży do 70 zł w roku kalendarzowym.

Organizacja postulowała także wprowadzenie do Regulaminu Pracy zapisu w brzmieniu: „W przypadku naruszenia przez Pracodawcę Regulaminu Pracy lub innych przepisów prawa pracy Pracownikowi należne jest zadośćuczynienie w wysokości jednomiesięcznego miesięcznego wynagrodzenia.”

Solidarność wystąpiła także o zapis dot. doby pracowniczej o następującej treści: „Pracą w niedziele i święto jest praca wykonywana pomiędzy godziną 6:00 w tym dniu, a godziną 6:00 dnia następnego.”

W dziale, harmonogram czasu pracy organizacja wystąpiła o zapis, który mówiłby, że „W uzasadnionych przypadkach związanych z absencjami lub sytuacjach nagłych takimi jak awarie, akcje ratunkowe, dopuszczalne jest dokonanie zmian w ustalonym harmonogramie czasu pracy.”

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony