REKLAMAProxi.cloud 11-25.10.2019

4 czerwca br. sieć Tesco poinformowała, że planuje zamknięcie czterech sklepów i centrum dystrybucyjnego pod Poznaniem. Wczoraj późnym wieczorem opublikowany został regulamin zwolnień grupowych w placówkach handlowych i magazynie brytyjskiej sieci. Związkowcy uważają, że w sieci potrzebny jest wzrost zatrudnienia, a nie zwolnienia grupowe.

REKLAMA

(fot. mat. prasowe Tesco UK)

Przypomnijmy, że 17 czerwca br. w Krakowie odbyło się spotkanie związkowców z władzami Tesco w Polsce w sprawie ogłoszonych na początku tego miesiąca przez sieć zwolnień grupowych. W trakcie rozmów władze brytyjskiej sieci przedstawiły swoją propozycję warunków, na których zostaną zwolnieni pracownicy, organizacje związkowe działające w Tesco Polska nie wyraziły zgody na propozycję przedstawicieli pracodawcy. Dzisiaj poznaliśmy szczegóły regulaminu zwolnień grupowych, które zaproponowały władze sieci.

Proces zwolnień grupowych obejmuje zamknięcie hipermarketów w Olsztynie (ul. Pstrowskiego 16), Rudzie Śląskiej (ul. 1-go Maja 370a), Nowym Sączu (ul. Prażmowskiego 11) i Starogardzie Gdańskim (ul. Zblewska 5), a także zamknięcie Centrum Dystrybucji Tesco w Komornikach pod Poznaniem. Regulamin dotyczy także zmiany struktur zatrudnienia w sklepach formatu hipermarket, a dokładnie osób na stanowiskach podstawowych oraz osób sprawujących nadzór nad pracownikami. Regulamin mówi także o zmianach struktur organizacyjnych w biurze głównym firmy.

Tesco korzysta z zawartych w Kodeksie pracy szczególnych zasad rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Sieć uznaje, że wystąpiły przesłanki uzasadniające przeprowadzenie procedury zwolnień grupowych, a o konieczności ich przeprowadzenia poinformowała przedstawicieli pracowników i funkcjonujące u pracodawcy organizacje związkowe, przekazując im wszystkie wymagane przepisami informacje.

W okresie od dnia 04.06.2019 do dnia 24.06.2019 zostały przeprowadzone przez pracodawcę konsultacje zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych z działającymi u pracodawcy organizacjami związkowymi, a ponieważ strony nie doszły do porozumienia, pracodawca ogłosił Regulamin zwolnień grupowych.

Regulamin

Regulamin określa, że zwolnienia obejmą maksymalnie 1 480 osób. Zwolnienia grupowe nastąpią w okresie od 25.06. – 31.07.2019 r. Ostatnie umowy o pracę rozwiążą się z dniem 31.10.2019 roku. Tesco deklaruje jednak, że zachodzi możliwość zmniejszenia zwolnienia grupowego. Sieć może zaproponować niektórym pracownikom inne stanowisko lub pracę w innym sklepie.

Pracownikom zwalnianym z pracy w ramach zwolnienia grupowego przysługuje ustawowa odprawa pieniężna. Ponadto pracownicy, którzy zgodzą się na rozwiązanie stosunku pracy w ramach procesu zwolnień grupowych na mocy porozumienia stron, otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego brutto, po spełnieniu określonych warunków.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 24

 • 15
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 5
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kulaszpiegula 8 2 miesiące temu

  Zapomniano dodać w artykule że ponad 50% pracowników Biura Głównego idzie w Polsce do zwolnienia .Obecnie TESCO OD 3 lat stale zwalnia pracowników sklepów i Biura Głównego , towaru na półkach nie ma w sklepach i wizji na biznes też nie widać jeśli chodzi o Polskę.Sprzedają sklepy na których zarobią to akurat jest zrozumiałe . Komorniki zamknęli a teraz 3 lata będą płacić dalej za magazyn . Zamykają sklep weekendowy Centralną Europę tu też potrzeba zapłacić karę za zerwana umowę współpracy . Do roku zamkną i magazyn w Gliwicach no przy tych wolumenach wystarczy jeden im magazyn w Teresinie..

  oceń komentarz
 • ~syko 7 3 miesiące temuocena: 100% 

  Z tego co pamietam koncem lutego br zamknieto okolo 30 nierentownych sklepow i nagle po 4 miesiacach okazalo sie ze sa kolejne 4 nierentowne?? troszke to naciagane. Odszedlem z Tesco 9 misiecy temu wraz z pierwsza fala zwolnien grupowych ( "na ochotnika" ) i do tej pory nie zaluje.

  oceń komentarz
 • ~Św 6 3 miesiące temu

  Hmm ciekawe czy jak braknie mi miesiac do Przekroczenia 8_miu lat czy zwiazki beda walczyc z Pracodawca bysmy otrzymali odprawe 3 miesieczna a nie tak jak pracownik ktory pracuje tylko 2 lata......

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aa 5 3 miesiące temuocena: 100% 

  Ciekawe kto to napisał o do pracownika chyba jakiś pseudo kierownik,albo lepiej menadżer, które ma wbite regułki a zero pojęcia o pracy w sklepie. Tam sami są tacy zatrudnieni co myślą tylko o swojej pensji a reszta niech się dzieje co chce.Jeszcze jak powiesz prawdę to Cię zwolnią.Tacy tam debile pracują, oczywiście nie wszyscy,ale tych mądrych to zwalniają bo wolą głupich co im kity mogą wciskać.

  oceń komentarz
 • ~anonymus 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  Komentarz kieruję do "pracownika" Na jakim szczeblu pracujesz w Tesco, że piszesz takie brednie ? Pewnie siedzisz sobie za biurkiem i wymyślasz te wszystkie bzdury by "usprawnić pracę i poprawić sytuację". Wyjdź zza biurka, idź popracować w sklepie przy towarowaniu, obsłudze kasy itp. Z pewnością potrafisz..... Jeśli nie ma kto wyłożyć towaru to skąd maja być zyski i rentowność ? Żeby sieć mogła się utrzymać w Polsce potrzeba chęci ze strony zarządzających a oni nie chcą. Chcą natomiast wyssać ile się da by spłacić długi, które sami stworzyli i zniknąć. Nigdzie nie jest napisane, że trzy sklepy z obecnie "zamykanych" są sprzedawane "inwestorowi z branży handlowej". Nie są to sklepy, które przynoszą straty, wręcz przeciwnie. Ciekawe dlaczego to ukrywają?

  oceń komentarz
 • ~KC-E 3 3 miesiące temuocena: 100% 

  Jak ja się cieszę,że już w tej firmie nie pracuję.Powodzenia wszystkim pracownikom życzę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomasz Szewski 2 3 miesiące temuocena: 100% 

  Angole to co umieli robić wiekami to niewolić ludzi i narody . W Polce im było super jak bezrobocie sięgało 20% teraz zostało przepłynąć kanał i doić kozy na wyspie szczęścia .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pracownik 1 3 miesiące temuocena: 15% 

  Postulaty związków zawodowych to jakieś brednie - Tesco jest prawie nierentowne a oni chcą większej ilości pracowników w sklepie. Żeby sieć mogła się w ogóle utrzymać w Polsce muszą zamykać najsłabsze sklepy i zwalniać ludzi! Proponuję pani ze związków najpierw poczytać sobie trochę o prowadzeniu biznesu/rentowności/wydajności pracowniczej itp.a dopiero potem wypowiadać się w temacie.

  oceń komentarz
REKLAMA
do góry strony