REKLAMADOBROWOLSCY - Syty Wilk - Baner Główny (17.02 - 01.03.2020)

(Flickr/mr.beaver)

Z okazji Miesiąca Dumy LGBT IKEA wyprodukowała tęczową torbę. Propagowaniu ideologii LGBT sprzeciwił się jeden z pracowników sklepu, który został zwolniony. W jego imieniu pozew przeciwko firmie IKEA złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Pracownik sieci Ikea został zwolniony za to, że w odpowiedzi na ideologiczną agitację pracodawcy, na firmowym forum internetowym wyraził swoją opinię inspirowaną fragmentami Pisma Świętego. Stało się tak, mimo że jego praca była pozytywnie oceniana przez klientów i przełożonych. Postępowanie władz Ikei stanowi naruszenie prawa i wewnętrznych standardów przedsiębiorstwa. Instytut Ordo Iuris złożył w imieniu mężczyzny pozew domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, a także wypłaty odszkodowania i przekazania środków na cele charytatywne” – tak sprawę opisuje na swojej stronie internetowej Ordo Iuris.

Pan Tomasz do niedawna pracował w jednym ze sklepów IKEA i zajmował się sprzedażą mebli kuchennych. Wszystkim pracownikom udostępniono online artykuł „Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas”. Nie spodobało się to panu Tomaszowi, który go skomentował. Argumentując swoje stanowisko powołał się na swoją wiarę i cytował fragmenty Starego i Nowego Testamentu, potępiające czyny homoseksualne. Kilka dni później został zwolniony z pracy.

W uzasadnieniu wypowiedzenia powołano się na przepis wewnętrznego regulaminu nakazującego szacunek m.in. ze względu na religię i wyznanie. „W ocenie Pracodawcy umieszczony przez Pana komentarz oraz Pana nastawienie i postawa naruszają zasady współżycia społecznego oraz stanowią przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej” –tak swoje stanowisko uzasadnił pracodawca w wypowiedzeniu umowy o pracę.

W opinii Ordo Iuris jest to przejaw dyskryminacji. Instytut tłumaczy, że decyzja władz firmy stanowi wyraz różnicowania pracowników ze względu na wyznanie. Narusza ona również regulamin firmy zakazujący dyskryminacji z powodu wyznawanej religii.

Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy. Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika. Natomiast w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce” – tłumaczy stanowisko IKEA Katarzyna Broniarek, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej.

Ordo Iuris będzie reprezentować pana Tomasza przed sądem.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (8)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Tetyaa 8 7 miesięcy temu

  do kogo się zwrócić? Mój mąż tez dzisiaj był zwolniony z IKEA za wyjaśnienie w komentarzu dlaczego w Polsce nie lubią i nie szanują gejów i lesbijek. Bez agresji. I nawet napisał, ze jeżeli ktoś został urażony, przepraszam. Absolutna dyskryminacja ludzi normalnych!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~buu 7 7 miesięcy temu

  Lidl Kaufland Biedrona i wszystkie inne sieci to zło wcielone przez Hit..

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łuk 6 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Prawidłowo. Wywalić nawiedzonego!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~~ED 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

  NARÓD POWINIEN SIĘ ZBUNTOWAĆ I ZAPRZESTAĆ KUPOWANIA CZEGOKOLWIEK W "IKEA". BYŁBY TO TZW. PSTRYCZEK W NOS OD POLAKÓW. ZERO SZACUNKU=ZERO KUPOWANIA. OKO ZA OKO, ZĄB ZA ZĄB ITP

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~TakiJeden 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

  "powołano się na przepis wewnętrznego regulaminu nakazującego szacunek m.in. ze względu na religię i wyznanie" - czyli jeśli ktoś ma inne zdanie na temat LGBT to go wylewamy i rozumiem, że wówczas nie szanujemy jego poglądów religijnych itd. Wg mnie IKEA także złamała swój regulamin nie szanując poglądów swojego pracownika. Jak widać tolerancja u nich działa w jedną stronę, gdy poglądy są lewicowe biją brawo, jeśli inne wtedy tolerancja ich nie obowiązuje. Szkoda gadać. Hipokryci...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xcc 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

  jestem katolikiem i potraktuję stanowisko i podejście Ikea do tych kwestii portfelem, najzwyczajniej nic więcej tam nie kupię

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mm 2 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Ciekawe czy na sierpień wprowadzą Torebki pielgrzymkowe ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stah 1 8 miesięcy temuocena: 0% 

  Co powiedział by na "majową torebkę" założyciel sieci, który w młodości był aktywnym nazistom?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony