REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020

(materiały prasowe)

Polacy robią zakupy niemal codziennie. Najczęściej wybierają supermarkety i dyskonty, a o wyborze produktów decyduje cena i jakość. Payback zapytał Polaków o zwyczaje i upodobania zakupowe, które różnią się od zachodnich społeczeństw. 

REKLAMANutrend - Belka w artykułach - Baner nr 1 (28.01 - 29.02.2020)

Co trzeci Polak kupuje żywność niemal codziennie, a ponad połowa robi zakupy spożywcze robi kilka razy w tygodniu, na co wpływ na to ma ogromny rozwój dyskontów i sieci sklepów spożywczych. Klienci z krajów Europy Zachodniej lubią całotygodniowe zakupy.  Polacy zakupy robią często, ale nie poświęcają na nie bardzo dużo czasu. 79 proc. osób wszystkie potrzebne rzeczy kupuje w niespełna godzinę. Tygodniowy budżet połowy badanych wynosi od 100 do 200 zł, a jedna trzecia deklaruje zakupy o wartości od 200 do 500 zł. Tylko 3 proc. badanych przekracza granicę 500 zł.

Czasy, w których zaopatrywaliśmy się głównie w sklepikach osiedlowych minęły już dawno. Są one teraz pierwszym wyborem  dla co trzeciego kupującego. Obecnie klienci wolą większe punkty handlowe, w których można zakupić nie tylko artykuły spożywcze, ale też przy okazji – wszystkie inne potrzebne rzeczy. 

Aż 80 proc. ankietowanych wskazało, że najczęściej korzysta z super i hipermarketów, a w dalszej kolejności z dyskontów (45 proc. osób). Oprócz żywności Polacy kupują tam między innymi produkty chemiczne i kosmetyki, artykuły gospodarstwa domowego, odzież, artykuły papiernicze oraz sprzęt RTV i AGD.

– Duży wybór i dostępność hiper- i supermarketów, dyskontów czy sklepów osiedlowych sprawia, że zachowania zakupowe Polaków i ich oczekiwania nieustannie się zmieniają. W porównaniu z krajami zachodnimi, Polacy zdecydowanie częściej robią zakupy, zwłaszcza te spożywcze  – powiedział Tomasz Głos, Partner Management Director w Payback Polska.

Pewna grupa klientów unika zakupu określonych produktów w sieciach handlowych. Dotyczy to szczególnie takich rzeczy, które staramy się indywidualnie dobierać do naszego stylu i gustu, jak na przykład ubrania. Podobnie wygląda sytuacja z niektórymi produktami spożywczymi, w przypadku których liczy się przede wszystkim sprawdzony, lokalny dostawca i świeżość. Taką kategorią produktów bez wątpienia  jest pieczywo, które wciąż bardzo kusi w tradycyjnych piekarniach, regularnie odwiedzanych przez niemal co trzeciego badanego.

Największą uwagę kupujący zwracają na cenę – to ona jest w centrum zainteresowania aż dla trzech czwartych ankietowanych. Bardzo widoczny jest trend smart shoppingu. Klienci poszukują okazji zakupowych i niemal połowa ankietowanych przyznaje, że chętnie korzysta z promocji. 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~antagonka 3 6 miesięcy temu

  zmieniaja sie przepisy zmieniaja sie zasady zmienia sie zycie, czemu tylko na gorszem po co te utrudnienia. komu bylo zle w handlowe niedziele?masa ludzi tak pracuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marzena 2 7 miesięcy temu

  To tyko pokazuje, że zakaz handlu dość mocno utrudnia funkcjonowanie ludziom, skoro tak często robią zakupy. Nie każdy ma czas, żeby co tydzień zrobić większe zakupy w inny dzień niż niedziela, zwłaszcza jak ma się dzieci to niedziela była idealnym dniem, żeby kupić ubrana czy buty.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~owidia 1 7 miesięcy temu

  Zwyczaje zakupowe się zmieniły odkąd wprowadzili zakaz handlu, ludzie już nie mają takiej swobody, wiele osób robiło zakupy w niedziele i teraz nie może. A poza tym w soboty są takie kolejki w sklepach że tragedia, wszystko przez ten zakaz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony