REKLAMAOKI drukarnia - baner główny grudzień_styczeń 2018/2019

(Grupa Żywiec)

W 2017 roku Grupa Żywiec, producent m.in. Żywca, Heinekena, Warki, Tatry i EB zwiększył skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej o 1,8 proc. do 334 mln złotych z 328 mln złotych w poprzednim roku. Jednocześnie ze względu na trudne otoczenie rynkowe oraz w wyniku celowego ograniczenia aktywności promocyjnej sprzedaż firmy spadła w ubiegłym roku o 3,9 proc. do 11,2 mln hl z 11,7 mln hl w 2016 r.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

W 2017 roku Grupa Kapitałowa Żywiec S.A. wzmocniła marki, z sukcesem wprowadziła innowacje zarówno w ofercie produktowej jak i procesach biznesowych oraz zrealizowała skoncentrowany na wartości program komercyjny, utrzymując dyscyplinę kosztową. W rezultacie Spółka utrzymała przychody z portfolio premium, zwiększyła przychody z każdego hektolitra piwa (+1.3 pp) oraz marżę brutto (+1.6 pp) w porównaniu do roku 2016.

- W 2017 roku z powodzeniem wdrożyliśmy strategię budowania wartości i wzmocniliśmy pozycję lidera w najszybciej rosnących na rynku segmentach takich jak: piwne specjalności, radlery oraz piwa niskoalkoholowe i bezalkoholowe. Konsumenci chętniej sięgali po produkty premium i kupowali nasze piwa w kanałach gdzie sprzedaż jest bardziej dochodowa. W efekcie zwiększyliśmy przychody z każdego hektolitra piwa, podobnie jak marżę i zysk z działalności operacyjnej, pomimo negatywnego wpływu złej pogody w sezonie i związanego z tym spadku sprzedaży oraz przychodów – powiedział Guillaume Duverdier, prezes Grupy Żywiec S.A.

– W tym roku będziemy konsekwentnie kontynuowali naszą strategię oraz inwestycje w marki i innowacje, aby umożliwić stały wzrost - dodał Guillaume Duverdier.  

W 2017 roku Grupa Żywiec zainwestowała w dalszy rozwój portfolio premium wprowadzając na rynek Żywiec Amerykańskie Pszeniczne, nowy wariant marki Dziki Sad oraz Desperados Nocturno w nowej odsłonie. Firma umacnia pozycję lidera w tym segmencie z 43 proc. udziału w rynku. Grupa Żywiec jest także numerem 1 w kluczowych segmentach piwnych innowacji: według danych firmy Nielsen udział w firmy w segmencie specjalności to 27 proc., w segmencie piw smakowych 42 proc. Grupa Żywiec konsekwentnie rozwija także ofertę produktów niskoalkoholowych i bezalkoholowych osiągając ponad 40 proc. udziału dzięki dobrym wynikom sprzedaży nowego wariantu Heineken 3, piwa Żywiec Bezalkoholowe i kontynuacji sukcesów marki Warka Radler. Po wprowadzeniu na rynek wariantu Warka Radler malina z cytryną, Grupa Żywiec pozostaje silnym liderem segmentu z 57 proc. udziału w rynku.

Sprzedaż piwa w Polsce w 2017 roku była niższa o 3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego przede wszystkim z powodu niesprzyjających warunków pogodowych w sezonie i braku dużych imprez sportowych, które miały pozytywny wpływ na rynek w 2016 r. Ze względu na takie otoczenie rynkowe oraz w wyniku celowego ograniczenia aktywności promocyjnej w najmniej dochodowych kanałach, Grupa Żywiec sprzedała 11,2 mln hektolitrów piwa co oznacza spadek o 3,9 proc. (2016:11,7 mln hl). Względny spadek przychodów netto ze sprzedaży związany jest także ze sprzedażą spółki dystrybucyjnej Distribev Sp. z o.o. w lutym 2016 roku. Zdarzenie to nie miało znaczącego wpływu na zysk z działalności operacyjnej, a marża operacyjna wzrosła 1.1 proc.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony