REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Spośród kategorii spożywczych, Polacy najchętniej zamawiają przez internet napoje, alkohol, pieczywo, owoce i warzywa

Spośród kategorii spożywczych, Polacy najchętniej zamawiają przez internet napoje, alkohol, pieczywo, owoce i warzywa (fot. materiały prasowe, Frisco)

16 proc. polskich internautów deklaruje kupowanie produktów spożywczych w sieci. Najczęściej wybierają oni e-sklepy prowadzone przez firmy posiadające sklepy stacjonarne lub sklepy wysyłkowe, jednak co czwarta osoba woli pure-playerów internetowych - wynika z przygotowanego przez Frisco.pl w partnerstwie z Izbą Gospodarki Elektronicznej i Mobile Institute obszernego raportu "E-grocery w Polsce - zakupy spożywcze online", z którym redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl miała okazję zapoznać się przedpremierowo.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Odsetek polskich internautów robiących zakupy spożywcze przez internet jest wyższy od średniej w przypadku osób w wieku od 19 do 24 lat (27 proc.) oraz kobiet (19 proc.). Skłonnością do korzystania z e-sklepów z żywnością wyróżniają się także fani kuchni francuskiej i hiszpańskiej (24 proc.) oraz osoby czerpiące inspiracje z blogów i wideoblogów (również 24 proc.).

Spośród osób deklarujących kupowanie żywności online, niemal trzy piąte to kobiety. Co ciekawe, 44 proc. internautów korzystających z e-sklepów z żywnością to osoby w wieku maksymalnie 24 lat, a prawie trzy czwarte - w wieku maksymalnie 34 lat. Osoby po 45. roku życia stanowią zaledwie 3 proc. Polaków kupujących żywność online.

Jako najczęściej wybierany obecnie typ sklepów spożywczych online, Polacy wskazują sklep internetowy prowadzony przez sieć sklepów stacjonarnych (42 proc.), a następnie sklep oferujący wysyłkę produktów kurierem (35 proc.) i sklep skupiający się wyłącznie na sprzedaży internetowej i oferujący dostawę do domu (23 proc.).

Jakie produkty spośród tych dostępnych w e-sklepach oferujących żywność Polacy najchętniej zamawiają online? Nie powinno dziwić, że największy odsetek wskazań dotyczy produktów ciężkich, takich jak napoje (34 proc.) czy alkohol (26 proc.), ale również chemii gospodarczej (22 proc.), artykułów higienicznych (20 proc.) i kosmetyków (20 proc.). Z kolei pieczywo oraz owoce i warzywa wskazane zostały przez co czwartego badanego. Wysoko w zestawieniu znalazły się także artykuły ekologiczne (23 proc.). Natomiast zaledwie co dwudziesta osoba kupująca żywność online zadeklarowała, iż sięga w tym kanale po mięso, ryby lub nabiał.

Badanie wykazało, iż mężczyźni sięgają po inne produkty niż kobiety. Panowie najczęściej zamawiają z e-sklepów z żywnością alkohol, artykuły przemysłowe i makarony, z kolei panie - owoce i warzywa. Oprócz tego e-zakupy kobiet na ogół są spontaniczne, robione wówczas, gdy akurat w domu czegoś zabraknie (65 proc.), podczas gdy w przypadku mężczyzn odsetek wskazań takiej odpowiedzi niemal pokrywa się z deklaracjami o robieniu większych, planowanych zakupów. Ponadto Polki trzykrotnie częściej niż panowie robią duże, planowane zakupy spożywcze online w pracy; a mężczyźni - dwukrotnie częściej niż panie dokonują ich w weekendy.

Zakupy spożywcze przez internet Polacy zwykle robią raz w miesiącu albo dwa razy w miesiącu - odpowiedzi te uzyskały po ok. 30 proc. wskazań. Jedynie co szósta osoba spośród tych, które korzystają z kanału e-grocery, składa zamówienie raz na tydzień. Te odpowiedzi nie powinny być zaskoczeniem; pamiętajmy bowiem, że kupując żywność przez internet mamy tendencję do zaopatrywania się na zapas.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (4)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Judyta 4 8 dni temu

  Ja jestem młodą matką, więc przede wszystkim zależy mi na świeżych, zdrowych produktach nie na alkoholu. Systematycznie korzystam ze strony (fragment komentarza niezgodny z regulaminem został usunięty) w Kielcach i gorąco polecam tym osobom, które nie mają czasu na codzienne zakupy.

  Edytowany: 8 dni temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~robak 3 9 miesięcy temu

  można zzamawiać alkohol w sklepach takich jak mójmarket, zakupyzdowozem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lala 2 11 miesięcy temu

  Hehe oczywiscie, że można zamawiać alkohol! np. we frisco

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hehe 1 11 miesięcy temu

  Jaby można było zamawiac alkohol to liczba facetów kupujacych diametralnue się zwiekszyla

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony