25.10.2019/10:58

350 kg plastiku w 5 sekund. Nestle szuka alternatyw dla szkodliwych opakowań

Nestle szuka alternatyw dla obecnych opakowań i zapowiada, że do 2025 roku wszystkie opakowania będą się nadawały do recyklingu.

W Wywiadzie udzielonym „wyborczej.pl”, Piotr Dąbrowski, członek zarządu Nestle Polska tłumaczy, że firma szuka alternatywy dla porcjowanej kawy umieszczanej w jednorazowych "stickach" i kapsułkach, oraz że wyobraża sobie słoik na kawę bez plastiku.

350 kg plastikowych śmieci - tyle Nestle produkuje na całym świecie w ciągu pięciu sekund. Piotr Dąbrowski przekonuje, że nie są to poufne dane, a globalnie 80 proc. wszystkich stosowanych przez Nestle materiałów opakowaniowych nadaje się do recyclingu. W Polsce jest to aż 90 proc.

- Rocznie na całym świecie wprowadzamy 1,7 mln ton opakowań z plastiku, co stanowi ok. 1/3 wszystkich naszych opakowań. 2/3 to opakowania ze szkła, papieru, aluminium i mieszane. W Polsce w ubiegłym roku wprowadziliśmy na rynek 72,5 tys. ton opakowań, z czego 20,2 proc. stanowiły tworzywa sztuczne – wylicza w rozmowie z wyborcza.pl Dąbrowski.

Członek zarządu Nestle mówi, że wyobraża sobie słoik całkowicie pozbawiony plastiku i w tym celu powołany został przez Nestle Instytut Badań nad Opakowaniami w Lozannie. Żeby plastik mniej oddziaływał na środowisko, trzeba poddawać go recyklingowi, o co stara się Nestle.

Czy nowe, recyklingowalne opakowania mogą oznaczać podwyżkę cen? - Przypuszczam, że będą zarówno grupy opakowań droższych od plastiku, jak i tańszych, zwłaszcza gdy ich produkcja rozwinie się na masową skalę. Dziś możemy tylko spekulować na temat wpływu ekozmian na ceny produktów. Mamy za mało doświadczenia, by cokolwiek prognozować – przekonuje Dąbrowski dodając, ze intencją producentów nie jest podnoszenia cen.

Całość rozmowy na wyborcza.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.