26.04.2024 / 18:06
StoryEditor

Jest skarga do SN ws. gigantycznej kary dla Biedronki. Ciąg dalszy sporu między JMP a UOKiK

Jest skarga do SN ws. gigantycznej kary dla Biedronki (taranchic/Shutterstock.com)
Spółka Jeronimo Martins Polska złożyła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego wyroku, który zobligował właściciela Biedronki do zapłaty 115 mln zł kary za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Przypomnijmy, że kara nałożona na Biedronkę przez UOKiK dotyczyła dwóch nieuczciwych praktyk rynkowych – chodziło o uwidacznianie niższej ceny przy produkcie na półce niż zakodowana w kasie, oraz o naruszenie obowiązku informacyjnego polegającego na tym, że przy każdym produkcie znajdującym się w sprzedaży powinna widnieć cena.

Jeronimo Martins Polska zapłaciło karę 115 mln zł w lipcu 2023 r., po tym jak sąd drugiej instancji oddalił apelację spółki i decyzja o płatności stała się prawomocna.

Firma od początku podkreślała, że uważa te zarzuty za niesłuszne, a nałożoną karę za niezasłużoną w obliczu zaangażowania firmy w politykę "dostarczania polskim konsumentom towarów wysokiej jakości w codziennie niskich cenach".

Jakie jeszcze postępowania toczą się przeciwko Biedronce?

W grudniu 2020 r. spółka otrzymała decyzję UOKiK, który nałożył na spółkę karę w wysokości 723 mln zł za rzekome nadużywanie przewagi kontraktowej w relacjach handlowych z dostawcami produktów rolno-spożywczych. W ocenie spółki wydana przez organ decyzja nie ma podstaw prawnych i faktycznych, wobec czego spółka złożyła już odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa jest w toku.

W 2020 r. JMP otrzymało zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie oznaczania kraju pochodzenia owoców i warzyw w sklepach 22 kwietnia 2021 r. Spółka otrzymała decyzję UOKiK, który nałożył na spółkę karę w wysokości 60 mln zł. Spółka złożyła odwołanie od decyzji organu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 17 kwietnia 2023 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję UOKiK. Spółka złożyła odwołanie do Sądu Apelacyjnego.

10 sierpnia 2022 r. prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie akcji promocyjnej "Tarcza antyinflacyjna Biedronki". 13 kwietnia 2023 r. została wydana decyzja o nałożeniu na spółkę kary w wysokości 161 mln zł. Spóła złożyła odwołanie od decyzji organu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

15.06.2026 / 12:02
StoryEditor
Z Inpostu do Google. Dagmara Brzezińska szefową cyfrowego giganta na Polskę!
Dagmara Brzezińska nową szefową w Google Polska (fot. Instagram)

Google Polska będzie miał nową liderkę. Od września stanowisko country director obejmie Dagmara Brzezińska, menedżerka związana dotychczas z Grupą InPost. To jedna z najbardziej doświadczonych osób na polskim rynku e-commerce i transformacji cyfrowej, mająca za sobą także pracę w Allegro, Notino, Unileverze i L’Oréal.

W tym artykule przeczytasz:

  • Z InPostu do Google
  • Nowa szefowa z doświadczeniem z Allegro i Notino
  • Kim jest Dagmara Brzezińska?
  • Google stawia na rozwój AI i biznesu w Polsce
  • Dlaczego Polska jest ważnym rynkiem dla Google?

Google ogłosił, że od początku września funkcję country director Google Polska obejmie Dagmara Brzezińska. Będzie odpowiadać za kierowanie strukturami biznesowymi firmy w kraju oraz wejdzie w skład zespołu zarządzającego polskim oddziałem technologicznego giganta.

Nowa szefowa zastąpi Magdalenę Kotlarczyk, która na początku roku poinformowała o odejściu ze stanowiska po niemal 15 latach kierowania działalnością Google w Polsce.

Z InPostu do Google

Dagmara Brzezińska dołącza do Google z Grupy InPost, gdzie pełniła funkcję VP of Sales. Odpowiadała tam za strategię komercyjną i partnerstwa strategiczne całej organizacji, będąc jednocześnie członkinią globalnego zespołu zarządzającego.

W trakcie pracy w InPoście pełniła również funkcję interim chief commercial officer na rynku francuskim, gdzie odpowiadała za reorganizację lokalnych struktur biznesowych. 

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 78% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

16.06.2026 / 15:02
StoryEditor
Kobiety napędzają e-commerce. Odpowiadają już za 57 proc. transakcji na Erli
Kobiety napędzają e-commerce (fot. mat. prasowe)

Kobiety odpowiadają już za ponad połowę zakupów realizowanych na platformie Erli. Co istotne, coraz częściej kupują nie tylko produkty związane z modą czy urodą, ale także artykuły z kategorii dom, ogród, sport, turystyka, a nawet motoryzacja. Dane marketplace‘u pokazują również rosnącą popularność zakupów dokonywanych z myślą o własnych potrzebach i codziennym komforcie.

  • Czy kobiety zmieniają oblicze polskiego e-commerce?
  • Kobiety częściej robią zakupy dla siebie
  • Jakie kategorie rosną najszybciej?
  • Smartfon głównym narzędziem zakupow...
Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 96% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

26. czerwiec 2026 15:03