25.06.2018/08:09

Agnieszka Sałek, QSL Logistics: Rozwój e-commerce przełoży się na rozwój zaplecza logistycznego [WYWIAD]

Rozmowa z Agnieszką Sałek, dyrektorem handlowym Quick Service Logistics Polska o rosnącym zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową w Polsce, nowych technologiach w logistyce i planach rozwoju QSL Polska.

Jak wygląda perspektywa dla polskiego rynku magazynowego w najbliższych latach?

Agnieszka Sałek: Zgodnie z danymi dostępnymi na rynku firmy deweloperskie wykorzystały dotychczas zaledwie 30% gruntów, wykupionych z przeznaczeniem pod budowę magazynów, więc należy spodziewać się dalszego rozwoju w tej branży, oczywiście przy założeniu utrzymania się dotychczasowej koniunktury. Ponadto obserwujemy stały wzrost udziałów sektora e-commerce w naszym życiu, co niewątpliwie przełoży się na rozwój zaplecza logistycznego.

Jak zmieniający się popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową może wpłynąć na wysokość czynszu? Czy wpłynie to na zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową?

Z naszej perspektywy najbardziej kosztotwórcze są magazyny specjalistyczne. Magazyny QSL to nie tylko nowoczesne powierzchnie pozwalające na zachowanie łańcucha chłodniczego i monitoring temperatur, ale także nowoczesna technologia pozwalająca na monitorowanie partii, dat przydatności oraz innych parametrów. Dla klientów ceniących jakość i bezpieczeństwo usług przez nas oferowanych, wyższe koszty powierzchni magazynowej są czynnikiem, który biorą pod uwagę. 

Niewątpliwie wpływ na wzrost cen powierzchni magazynowanych mają również trudności deweloperów z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników, a także wzrost kosztów współpracy z podwykonawcami. Obserwujemy ponad 10% wzrost stawek w stosunku do roku ubiegłego.

Czy nowe magazyny mogą zacząć powstawać na terenach, na których jest ich obecnie mniej? Od czego może to zależeć?

Obszarem do zagospodarowania pozostają wschodnie rejony naszego kraju. Niewątpliwie impulsem do rozwoju tych obszarów będzie rozwijająca się tam infrastruktura drogowa. Najbardziej popularne pozostają jednak obszary z już istniejącą infrastrukturą, czyli zachodnia i centralna Polska. QSL posiada swoje centra logistyczne w Błoniu i Sosnowcu, w pobliżu autostrad i dróg ekspresowych. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku magazynów QSL typu xdock w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, które wybieraliśmy kierując się bliskością autostrad.

Co jest najistotniejsze dla potencjalnych najemców powierzchni magazynowej? Jakie typy powierzchni magazynowej cieszą się największą popularnością?

BTS (ang. built to suit) to aktualnie najbardziej poszukiwany model współpracy z najemcami przy założeniu długoterminowej współpracy. Z kolei, jeżeli mówimy o wynajmie krótkoterminowym, najatrakcyjniejsze są powierzchnie uniwersalne (suche z możliwością chłodzenie), o wielkości 500-600 m2. Deweloperzy zaczynają oferować coraz więcej takich magazynów, co jest widoczne np. w okolicach Poznania. Dla najemców są też istotne potencjalne oszczędności kosztów. Dla przykładu, w magazynach QSL wykorzystujemy technologie ograniczające koszty energii. Bardzo istotnym czynnikiem są drogi dojazdowe.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.