18.08.2016/16:43

Dane o sprzedaży detalicznej nie uwzględniają w pełni efektu programu 500+

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w lipcu o 2,0% r/r wobec wzrostu o 4,6% w czerwcu, co było poniżej naszej prognozy (5,3%) i konsensusu rynkowego (4,2%).

Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna zwiększyła się w lipcu o 4,4% r/r wobec wzrostu o 6,5% w czerwcu. Spowolnienie wzrostu sprzedaży detalicznej mało szeroki zakres – spadek dynamiki nastąpił w każdej kategorii poza sekcją "pozostałe”.

- Uważamy, że był to przede wszystkim rezultat oddziaływania negatywnego efektu związanego z niekorzystną różnicą w liczbie dni roboczych. Ponadto należy zauważyć, że lipcowe dane o sprzedaży detalicznej nie uwzględniają w pełni popytu konsumpcyjnego realizowanego z użyciem środków z programu Rodzina 500+, takich jak np. wyjazdy wakacyjne (usługi nie są wliczane to tej statystki) lub używane samochody (komisy zwykle zatrudniają poniżej 10 osób). Dane o konsumpcji prywatnej uwzględniają te wydatki, co przy silnym wzroście funduszu płac stanowi wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji prywatnej wzrośnie do 5,1% r/r w III kw. wobec 4,2% w II kw. - komentuje Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.