24.07.2018/15:20

Europejski Urząd Pracy może zablokować Polakom dostęp do unijnych rynków pracy

Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia o powołaniu Europejskiego Urzędu Pracy, który ma zacząć działalność od przyszłego roku. Ma on chronić interesy pracowników migrujących na własną rękę oraz delegowanych przez firmy – informuje Gazeta Prawna.

Europejski Urząd Ppracy będzie inicjował i koordynował inspekcje w krajach członkowskich, choć jego kompetencje nie są jeszcze do końca określone. Wiceminister pracy Stanisław Szwed wyraził na łamach Gazety Prawnej zaniepokojenie, czy instytucja nie ograniczy się do kontrolowania państw środkowoeuropejskich i czy nie stanie się instrumentem wykorzystywanym przeciwko naszym pracownikom czy firmom. Dlatego Polska sceptycznie przygląda się pomysłowi KE.

Inspekcja pracy miałaby odbywać się na wniosek jednego lub kilku państw albo z inicjatywy samego urzędu. Zatem inspektorzy z innych krajów przy wsparciu EUP mogliby przeprowadzać kontrole w Polsce. Co prawda zgodnie z projektem polski urząd pracy może odmawiać zgody na kontrole, jednak taka postawa może się spotkać z potępieniem ze strony UE.

W projekcie znajduje się zapis o dobrowolnym uczestnictwie państw członkowskich w działaniach kontrolnych urzędu, nie ma jednak pewności, czy uda się go utrzymać. Walkę w tej sprawie zapowiada europosłanka Elżbieta Łukacijewska z PO, która nie chce, by urząd stał się narzędziem protekcjonizmu i by ograniczał konkurencję na poszczególnych rynkach pracy – czytamy w Gazecie Prawnej.

Wątpliwości ekspertów budzi zapis, że każdy kraj może pojedyńczo wnioskować o kontrolę w innym kraju, przez co EUP – zamiast do walki z naruszeniami prawa pracy – może być wykorzystywany do wybiórczego zabezpieczania się przez bogatsze kraje przed napływem pracowników z innych państw unijnych.

Polska krytykuje też wysokość planowanego budżetu Europejskiego Urzędu Pracy, który miałby otrzymywać 50 mln euro rocznie. Zdaniem ministra Szweda może to oznaczać tworzenie kolejnej drogiej instytucji, której kompetencje nie są do końca jasne – relacjonuje Gazeta Prawna.

Więcej na stronie gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.