22.11.2018/14:09

Black Friday: hakerzy stworzyli 400 klonów AliExpress. Uważaj, gdzie zamawiasz

Przestępcy internetowi przygotowali się do dorocznego święta wyprzedaży uruchamiając 400 fikcyjnych serwisów naśladujących popularną platformę zakupową AliExpress. Proceder został ujawniony w Rosji. Dotyczy to również Polski, bo e-sprzedaż w kraju kwitnie, a sprzedawcy internetowi kuszą w tym dniu specjalnymi promocjami.

Jak donosi serwis rbc.ru powołując się na komunikat firmy Group-IB specjalizującej się w zapobieganiu cyberatakom, hakerzy stworzyli 400 portali kopiujących interfejs popularnej chińskiej platformy sprzedażowej docierającą ze swoją ofertą do klientów na całym świecie. Oszuści zarejestrowali też podobną do oficjalnej nazwy sklepu domenę.

Oszuści przygotowywali się przez kilka miesięcy

Z informacji przekazanej przez Group-IB wynika też, że przed nadchodzącym „czarnym piątkiem” około 200 innych serwisów sprzedażowych bezprawnie kopiowało i wykorzystywało znaki towarowe i brandy znanych marek. Skopiowane zostały też zdjęcia, opisy i ceny produktów. Większość z tych domen została zarejestrowana w sierpniu 2018 roku i miała tego samego dostawę usług hostingowych – ISPIRIA Networks Ltd. znajdującego się w Ameryce Środkowej.

Eksperci tłumaczą, że oszuści tworzą tego typu platformy w celu zbytu własnych towarów, a także sprzedaży podróbek. Niebezpieczeństwo stanowią również strony stworzone w celu ataku phishingowego. Za ich pomocą przestępcy wyłudzają pieniądze, dane osobowe oraz takie dane jak loginy, hasła i informacje o posiadanych kartach bankowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.