20.01.2017/11:18

Jak się to robi w supermarkecie? Rozmowa z prof. Lwem-Starowiczem

Czy to był na pewno ten sam miód?

Tak, na pewno, miałem okazję sprawdzić. Nie wierzyłem, że to jest możliwe, a jednak…

Ma Pan swój ulubiony sklep?

Miałem. Niestety Alma pada. Ta sieć w pełni odpowiadała moim gustom. Różne produkty kupuję w różnych miejscach, np. warzywa w budkach, bo w marketach są nie najlepszej jakości. Jednak generalnie nie lubię zakupów. Siedzę z pacjentami, zajmuję się nauką, każda godzina spędzona w sklepie to dla mnie mus, a nie przyjemność. Zauważyłem natomiast, że bardzo poprawiło się zachowanie personelu. W PRL‑u obsługa robiła łaskę. Teraz mówią „miłego dnia”, „do widzenia”, pomagają, na ogół fajnie się zachowują.

Czy supermarket to dobre miejsce do zawierania znajomości męsko‑damskich?

Wszędzie, gdzie są ludzie, można kogoś poznać: w pociągu, w autobusie, w tramwaju, w kinie, także w supermarkecie. Każde miejsce ma specyficzny styl zawierania znajomości. W supermarkecie można panią zagadnąć, jaki zaproponowałaby serek, bo ja się na tym nie znam. Pani może zapytać pana, czy to dobre piwo czy wino. O co innego będziemy pytać w sklepie z butami.

Obuwniczy jest lepszy na podryw?

Nie za bardzo. Przysiądzie się pan do kobiety i będzie mówił, jakie ma ładne nogi? To jest trochę obcesowe. Sklep spożywczy daje więcej możliwości.

Proszę więc o jedno uniwersalne zdanie na początek rozmowy…

Prosta sprawa, stoi pan przy stoisku z nabiałem, jest pan zagubiony i prosi o pomoc. Konsultacja w sprawie zakupu to najlepsza rzecz, bo jest neutralna.

A jeśli ta osoba się obrazi, bo pomyśli, że wziąłem ją za ekspedientkę?

Jeśli pan wpadnie dziewczynie w oko, to już ona sobie z panem poradzi. Pociągnie rozmowę i nawet się uśmieje z tego, że pomylił ją pan z ekspedientką. Ale jeśli jest pan dla niej natrętem albo obojętny, to i tak będzie pana zbywała, a jeszcze się wkurzy, że jest traktowana jak pracownik sklepu. Wszystko zależy od tego pierwszego zaiskrzenia albo jego braku.

Rozmawiał Hubert Wójcik

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.