14.08.2018/10:24

Jeronimo Martins Polska przejmuje prawa do marki Biedronka. Firma nabywa udziały w spółce Optimum Mark

Pod koniec lipca Jeronimo Martins i spółka Optimum Mark zawarły porozumienie, którego celem jest połączenie obu tych spółek. Spółka Optimum Mark formalnie jest właścicielem praw zarówno do znaku towarowego "Biedronka", jak i do szeregu marek własnych portugalskiej grupy Jeronimo Martins.

Jak zadeklarowały firmy, Jeronimo Martins Polska przejmie cały majątek Optimum Mark. W zamian za to właściciel drugiej spółki otrzyma ponad 8,2 mln akcji Jeronimo Martins o wartości nominalnej 10 zł każda. Jedynym właścicielem Optimum Mark jest firma Warta - Retail & Services Investments B.V. z siedzibą w Amsterdamie.

Jak wynika z analizy raportów i dokumentacji firmy Optimum Mark, to spółka, która służyła do rejestrowania znaków towarowych należących do Jeronimo Martins. Firma posiadała m.in. prawa do znaku towarowego Biedronka czy Kraina Wędlin.

Spółka Optimum Mark powstała w 2004 roku. Jej kapitał zakładowy to blisko 100 mln złotych. W zarządzie zasiadają: Marcin Ładak, Marek Złakowski i Luis Filipe Aguiar Gomes de Araujo - czyli przedstawiciele Jeronimo Martins w Polsce. Co więcej, właściciel Optimum Mark - Warta - Retail & Services Investments B.V. - to jednocześnie formalny (i jedyny) właściciel Jeronimo Martins Polska i spółka zależna Jeronimo Martins SGPS - czyli portugalskiej grupy Jeronimo Martins.

W 2017 roku Optimum Mark zanotowało przychody operacyjne w wysokości... 489,3 mln złotych. Jednocześnie koszty działalności wynosiły nieco ponad 50 mln złotych, w tym wynagrodzenia - zaledwie 30 tys. złotych (pieniądze trafiły tylko do zarządu). Zysk brutto przekroczył w ubiegłym roku 420 mln złotych, a zysk netto - 302 mln złotych.

Tak dobre wyniki finansowe przy niskich kosztach funkcjonowania wynikają z charakteru działalności Optimum Mark. Firma pobiera wynagrodzenie z tytułu korzystania przez inne spółki praw do znaków towarowych, w tym np. znaku Biedronka. Oprócz tego Optimum Mark udziela pożyczek innym firmom z grupy kapitałowej JMP. Jednocześnie oficjalnie spółka nie zatrudnia żadnych pracowników.

Optimum Mark wprost przyznaje w raportach i sprawozdaniach, że niemal cała działalność opiera się na współpracy z firmami powiązanymi. Jednocześnie 93 proc. wszystkich przychodów pochodzi z działalności na terenie Polski.

Zgodnie z warunkami połączenia, wszystkie aktywa Optimum Mark trafią do spółki Jeronimo Martins Polska. Oznacza to, że JMP "odzyska" prawa m.in. do marki Biedronka.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • edgar 16.08.2018

  jeżeli społka po połaczeniu ma dostać 8,2 mln akcjo po 10 zł , to znaczy że znak Biedronka i marki własne warte są 82 mln zł. To jakiś śmiech. Chyba 820 mln

 • Jan 16.08.2018

  I w taki oto sposób dokonuje się transferu kasy z polskiego rynku. Dajemy się robić w portugalskiego konia. niestety.

 • ??? 14.08.2018

  A dziwnym trafem Eurocash w ubieglym roku (dawniej cześć JMD) potrzebował 350 000 000 na przejęcie kontroli nad Mila? Sporo osób przypuszcza i domniemuje, ze JMD i Eurocash to jedna familia no chyba ze zakładamy ze Eurocash sfinalizowal to z własnej kieszeni

 • ..I.. 14.08.2018

  A podatku zapłacili 460 mln a tu taka kasa ząglowali... toż to nie biedronka tylko pasożyt

 • bakbar 14.08.2018

  czyli po prostu spółeczka do stosowania cen transferowych tj. w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, w szczególności w ramach jednej grupy kapitałowej a na www jest pełno artykułów o tym, że po uszczelnieniu VAT i CIT resort finansów bierze pod lupę podejrzane transakcje zawierane przez powiązane ze sobą firmy bo proceder staje się czymś niepożądanym wtedy, gdy ceny sprzedaży (zwane transferowymi) są sztucznie zawyżane lub zaniżane. Cel: przerzucać dochody między firmami. Tutaj ewidentnie w tym celu to funkcjonowało.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.