08.02.2017/08:54

Kraje nadbałtyckie walczą z alkoholizmem

Litwa, Łotwa i Estonia zaostrzają przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu.

Litwa, Łotwa i Estonia zaostrzają przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu.

Litewskie ministerstwo zdrowia ma ambitny plan zmniejszenia konsumpcji alkoholu o połowę. W związku z tym od marca wzrasta wysokość akcyzy na wina (ponad dwukrotnie), dla 100-procentowego alkoholu etylowego (o 23 proc.) oraz na napoje zawierające alkohol. Dla piwa podatek będzie inaczej przeliczany, co może oznaczać nawet kilkukrotnie wyższą stawkę.

Litewskie władze zakładając, że te zmiany nie wystarczą, dlatego mają także inny pomysł na walkę z alkoholizmem – ograniczenie miejsc sprzedaży alkoholu. W planach jest stworzenie państwowej sieci sklepów monopolowych. Władze chcą równocześnie podnieść wiek, od którego dozwolona będzie sprzedaż produktów alkoholowtych z 18 do 20 lat, a także wprowadzić zakaz reklamy alkoholu.

Równocześnie w marcu nastąpi kolejna tura podwyżek akcyzy na Łotwie. Następną zaplanowano na przyszły rok. Z kolei w Estonii zaplanowano podwyżkę akcyzy na piwo o 65 proc. od lipca br. Kolejna planowana jest na 2020 rok. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.