08.12.2016/13:41

Luis Amaral, prezes Eurocash: Potrafię zarabiać na rynkach schyłkowych

- Duża część biznesu, którym zarządzam, działa na rynkach o tendencjach spadkowych. (…) mówiono, że już wkrótce znikną niezależne sklepy, że internet zabije rynek prasy (…). Te przepowiednie okazały się nieprawdą. Dzięki ciężkiej pracy każdy z tych biznesów rośnie i ma się doskonale – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash.

Nowy koncept – Abc na kołach – ma docelowo obejmować kilkaset mobilnych sklepów spożywczych na obszarach wiejskich. Jednak polska wieś szybko się wyludnia. Czy nie jest to zagrożeniem dla rozwoju tego projektu?

Nie. Duża część biznesu, którym zarządzam, działa na rynkach o tendencjach spadkowych. Przykładem jest rynek małych sklepów niezależnych, czy nasza inwestycja w sieć saloników prasowych Inmedio. O każdym z tych rynków mówiono, że jest schyłkowy, że już wkrótce znikną niezależne sklepy, że internet zabije rynek prasy, a tym samym saloniki prasowe nie mają racji bytu. Te przepowiednie okazały się nieprawdą. Dzięki ciężkiej pracy każdy z tych biznesów rośnie i ma się doskonale.

Dla mnie każdy taki projekt to szansa na wykazanie się efektywnością. W przypadku rynków rozwijających się wszyscy mają szansę ukroić dla siebie kawałek tortu. Natomiast na rynkach wymagających działają tylko najlepsi, a my wspólnie z naszymi klientami, potrafimy to robić.

Jak zarobić na projekcie skazanym na porażkę?

Podstawą jest przede wszystkim efektywność. Wielu detalistów sprzedaje bardzo dobre produkty, ma świetną ofertę, jednak nie są wystarczająco efektywni. Dlatego poniosą porażkę, a my i nasi klienci odniesiemy sukces.

Wyzwaniem jest także bardzo konkurencyjny rynek handlowy. W jakim kierunku będzie się według Pana rozwijał?

W Polsce nie ma już miejsca na kolejne hipermarkety, a dynamiczny rozwój dyskontów jest tego najlepszym przykładem. Zmienia się również konsument, który lubi mieć wybór i to właśnie on – nie detalista – będzie wyznaczał w przyszłości nowe trendy.

Dyskonty stoją obecnie przed wyzwaniem, jakie 20 lat temu stało przed hipermarketami - muszą one utrzymać coraz bardziej wymagającego klienta. My natomiast zamierzamy utrudnić im to zadanie, inwestując w projekty, które będą wzmacniać niezależnych przedsiębiorców.

Czy to wyzwanie nie dotyczy także grupy Eurocash i hurtowni, z których duża część oferuje ok. 5000 produktów?

W ramach naszej sieci działają hurtownie oferujące zarówno kilka jak i kilkanaście tysięcy produktów. Eurocash ma przewagę nad hipermarketami, ponieważ działa wyłącznie w Polsce. Jesteśmy więc ukierunkowani na potrzeby polskiego klienta, nie musimy martwić się o rentowność zagranicznych inwestycji i ograniczać rozwoju jednego konceptu kosztem drugiego. Z naszej perspektywy najważniejsze jest zapewnienie naszym klientom, czyli niezależnym sklepom, efektywnych rozwiązań detalicznych, będących odpowiedzią na zmieniające się potrzeby konsumenta.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • aha??? heheh 10.12.2016

  Pionek w rosyjskiej ruletce. Ale ... :)

 • beengood_bee 09.12.2016

  Następny neokolonialny typ, dojący Polaków. @tragedia ma rację. Jak można było oddać handel w Polsce? Przecież handlem nie zajmują się profesorowie, Spójrzcie na CV menadżerów np. Tesco z UK - przecież to są kolesie po szkołach podstawowych, którzy zaczynali w Tesco od wykładania kapusty na półkach. Firma uczyła tych bądź co bądź prostych ludzi jeść nożem i widelcem i mówić pełnymi zdaniami. Zatrudniając ich pozbawili niejedną wieś lokalnego głupka, a potem wysłała do kolonii np.. do Polski. Teraz oni decydują co mamy kupować i za ile. No skandal porostu!

 • tragedia 09.12.2016

  Nie myślałem że kiedyś powtórzę słowa dziadka.
  Polska to najgłupszy kraj na świecie ! Sprzedaliście i oddaliście wszystko właśnie obcym narodom. Rzygać się chce już tymi sieciami a Polacy ich utrzymują.
  Brawo oby tak dalej będziecie kiedyś jeb..ć za parę euro u takich albo za michę ryżu.

 • ziuta 08.12.2016

  Racja , facet ma w genach jak wysać "soki" nawet z trupa. Patrz co robili Portugalczycy w Afryce.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.