05.09.2018/08:25

Nepal - nowe źródło pracowników dla polskiej gospodarki, w tym handlu detalicznego

Drugą narodowością po Ukraińcach, która w I półroczu br. otrzymała największą liczbę zezwoleń na pracy, są Nepalczycy - wynika z danych MRPiPS opublikowanych przez Dziennik Gazetę Prawną. Imigranci z Azji  uzupełniają coraz wolniej rosnący strumień imigrantów z Ukrainy.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w I połowie br. wydano 110 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców i 9,2 tys. zezwoleń dla Nepalczyków. Rok temu było to odpowiednio 91,4 tys. oraz 1,6 tys. Trzecie miejsce na aktualnej liście zajmują pracownicy z Białorusi (8,2 tys. - było 4,4 tys.), a czwarte - z Indii (jest 3,7 tys., było - 1,1 tys.).

Według ekspertów Polskę coraz częściej wybierają imigranci z Azji. Oprócz Nepalczyków czy Hindusów, mocno wzrosła liczba mieszkańców Bangladeszu, Uzbekistanu, Filipin, Chin czy Wietnamu. Wynika to z pozytywnego wizerunku kraju, jako miejsca, w którym można zarobić. Poza tym maleje strumień Ukraińców - a pracownicy z Białorusi czy Rosji (objęci uproszczonymi zasadami zatrudniania) nie są w stanie zapełnić luki na rynku pracy.

W najbliższych miesiącach liczba pracowników z Azji będzie jeszcze szybciej rosła. Dlatego rząd zamierza rozmawiać m.in. z władzami Filipin, by usprawnić proces pozyskiwania wykształconych pracowników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.