27.01.2020/12:21

Nowy Jork bez sklepów autonomicznych? Rada miasta ogranicza handel

Nowy przepis, zatwierdzony przez radę miasta Nowy Jork zobowiązuje przedsiębiorców do przyjmowania gotówki. Oznacza to, że sklepy bezobsługowe, które dotychczas umożliwiały uregulowanie należności za zakupy tylko przez elektroniczne płatności, będą musiały zmienić model rozliczeń z klientem.

Sklepy i restauracje, które umożliwiają płacenie wyłącznie za pomocą rachunków bankowych lub kart kredytowych mogą być ukarane grzywną.

Uchwała, którą przyjęto w Nowym Jorku 23 stycznia 2020 r. oznacza pośrednio zakaz prowadzenia sklepów bezgotówkowych. Według serwisu csnews.com radni uznali, że firmy, które akceptują tylko płatności elektroniczne, dyskryminują konsumentów pozbawionych rachunków bankowych i kart kredytowych.

Placówki handlowe i gastronomiczne, które odmawiają przyjęcia gotówki, zostaną ukarane grzywną w wysokości 1000 dolarów za pierwsze naruszenie i 1500 dolarów za kolejne naruszenia. Zakaz, który ma wejść w życie do końca roku, zabrania również sklepom naliczania wyższych cen za płatności gotówką.

Radny miasta Ritchie Torres powiedział, że bez względu na powód, konsumenci powinni mieć możliwość wyboru preferowanej metody płatności. Jeśli burmistrz Nowego Jorku podpisze uchwałę, miasto dołączy do innych dużych miast i niektórych stanów, które zakazują sklepów bezgotówkowych, w tym Filadelfii i New Jersey. 

Na początku 2019 r. Gubernator stanu New Jersey, Phil Murphy podpisał przepisy zakazujące sklepów bezgotówkowych. Prawo zwalnia niektóre przedsiębiorstwa, takie jak operatorów parkingów, wypożyczalni samochodów i sprzedawców na lotniskach. Murphy podążył za burmistrzem Filadelfii Jimem Kenneyem, który podpisał ustawę zabraniającą sprzedawcom detalicznym odmowy przyjmowania gotówki lub naliczania klientom płacącym gotówkę wyższej ceny.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Nickie 27.01.2020

    Problem wiadomy: kosztowy. Terminal, jego konserwacja, opróżnianie i wożenie utargu do banku - niemały koszt, którego właściciel sklepu chce się pozbyć.

  • Tt 27.01.2020

    Co za problem postawić w sklepie autonomicznym terminal przyjmujący banknoty i monety?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.