24.04.2017/16:45

Polomarket instaluje w sklepach nowe systemy chłodząco-grzewcze

Sieć Polomarket zdecydowała się na wprowadzenie do swoich sklepów nowych, przyjaznych dla środowiska systemów chłodząco-grzewczych. W ramach pilotażu w niektórych obiektach polskiej sieci zainstalowano też ogniwa fotowoltaniczne.

- Polomarket to największa polska sieć supermarketów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z naszego oddziaływania środowiskowego i dlatego nieustannie ulepszamy naszą infrastrukturę i wykorzystywane przez nasze sklepy urządzenia. Zdecydowaliśmy, że sukcesywnie będzie zmieniać dotychczasowe systemy na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne. Stale pracujemy nad poprawieniem efektywności energetycznej i jesteśmy w końcowej fazie przygotowania obiektu neutralnego dla środowiska – powiedział Krzysztof Szultka, dyrektor marketingu w Polomarkecie.

Dbałość o środowisko naturalne to przede wszystkim optymalizacja zarządzania energię zużywaną do utrzymywania odpowiednich temperatur w systemach chłodzących i grzewczych. Sklepy sieci korzystają z urządzeń podłączonych do jednego zestawu sprężarkowego, dzięki któremu odzyskiwania jest energia cieplna, wykorzystywana następnie do ogrzania sieci sprzedaży. Zwiększoną efektywność cieplną sklepy osiągają również dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego.
 
Dodatkowo w niektórych obiektach zainstalowane zostały panele solarne służące do podgrzewania wody. – Przez rok aż 1445 kWh energii potrzebnej na podgrzanie wody pozyskaliśmy z paneli solarnych, 99 kWh zaś zostało zużytych do zasilenia pompy obiegowej – komentuje Grzegorz Dukowski, kierownik ds. technicznych w Polomarkecie.

Oprócz inwestycji w eliminowanie nadmiernej energochłonności układów chłodniczych i grzewczych Polomarket stosuje również system BMS odpowiedzialny za planowe i efektywne włączanie wszystkich urządzeń elektrycznych w sklepie. System pozwala m.in. na zdalne kontrolowanie urządzeń chłodniczych.  Polomarket to jedna z największych polskich sieci supermarketów. Dziś sieć to blisko 290 nowoczesnych placówek obecnych zarówno w małych, jak i dużych miastach na terenie całej Polski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.