03.11.2016/19:43

Polska Grupa Supermarketów domaga się ścigania międzynarodowych sieci handlowych za "opłaty półkowe"

Polska Grupa Supermarketów (PGS) od początku postulowała za wprowadzeniem zapisów, pozwalających UOKiK skutecznie nadzorować przypadki nieuczciwych praktyk i wyeliminować sytuacje, w których duże sieci handlowe zmuszają dostawców do dawania im różnego typu rabatów, zniżek czy pobierają opłaty np. za reklamy w gazetce sklepowej.

W tym celu PGS wystosowała w tym roku pismo do Ministra Rozwoju, Mateusza Morawieckiego,postulują i wzywając Ministra Rozwoju oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do przeprowadzenia rzetelnej analizy rozwiązań biznesowych, stosowanych przez międzynarodowe sieci sprzedaży, które pobierają opłaty półkowe na tzw. centrale we Francji, Holandii i Niemczech od rodzimych dostawców towarów. 

- Wielokrotnie wyraziliśmy przekonanie, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) ma wystarczające kompetencje w ramach obecnej ustawy (Ust z dn. 16.02.2007) aby skutecznie zapobiegać tego rodzaju nieprawidłowościom na rynku. Jednocześnie zwracaliśmy uwagę na fakt, iż prawidłowe stosunki między wszystkimi partnerami w łańcuchu dostaw żywności mają zasadnicze znaczenie nie tylko dla sektora handlu, lecz stanowią podstawę szeroko pojętej działalności gospodarczej i gospodarce' - podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Należy jednocześnie podkreślić - piszą przedstawiciele PGS -, iż nieuczciwe praktyki stosują nie tylko sieci lecz niektórzy producenci – bardzo mocno wspierając sieci zagraniczne a dyskryminując polskie. Podobną sytuację można zauważyć np. na rynku ubezpieczeniowym, gdzie wprowadzanie ‘’sztucznych’’ limitów gwarancyjnych skutkuje różnicowaniem wiarygodności płatniczej poszczególnych podmiotów - polskich odbiorców towarów.

- Chcemy, aby zarówno sieci handlowe jak i sami producenci nie stali na straconej pozycji w negocjacjach z sieciami handlowymi (np. Opłaty półkowe). W innych państwach zostało to już uregulowane - dodaje M.Sadecki.

Wprowadzenie opłat w wysokości 0,0024 proc. (wysokości przychodów) dla podmiotów działających w szeroko pojętym sektorze handlu, o obrotach powyżej 100 mln zł, na pewno nie uderzy w małe, rodzinne sklepy, stanowiące dużą część rozdrobnionego rynku handlu w Polsce. Opłaty te mogą jednak stwarzać problem dla przedsiębiorców, działających w ramach sieci na podstawie franczyz. Należy zatem pamiętać, że istotą problemu ma być skuteczne opodatkowanie międzynarodowych sieci, które często pobierają opłaty za pośrednictwem swoich zagranicznych oddziałów, pozostając poza jurysdykcją polskiego fiskusa - apelują przedstawiciele PGS.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.