15.07.2019/10:20

Polski eksport żywności dla niemowląt rośnie najszybciej w Europie

Jak wynika z najnowszego raportu IndexBox, Baby Food Market in the EU, wśród wiodących europejskich producentów żywności dla niemowląt Polska jest absolutnym liderem pod względem tempa wzrostu eksportu – informuje portal Global Trade.

Wartość rynku żywności dla niemowląt w krajach Unii Europejskiej wyniosła w 2018 r. 1,3 mld dolarów, co oznacza roczny wzrost o 23 proc. Kwota obejmuje łączne przychody producentów i importerów, bez uwzględnienia kosztów logistyki, marketingu oraz marż detalicznych, które składają się na finalną cenę produktów na półkach sklepowych.

W 2018 r. kraje UE wyeksportowały łącznie 855 tys. ton żywności dla niemowląt, co oznacza spadek o -3,9 proc. rok do roku. Jednak w latach 2007-2018 eksport rósł znacząco – średnie tempo wzrostu wyniosło 6,3 proc. rocznie Pod tym względem absolutnym liderem spośród największych producentów jest Polska, która odnotowała średni roczny wzrost eksportu na poziomie 15,2 proc. – relacjonuje portal Global Trade.

Według szacunków IndexBox, w 2018 r. największym eksporterem żywności dla niemowląt była Holandia (232 tys. ton). Na kolejnych miejscach znalazły się Irlandia (153 tys. ton), Francja (145 tys. ton), Niemcy (90 tys. ton), Polska (60 tys. ton) i Hiszpania (55 tys. ton). Łącznie kraje te odpowiadają aż za 86 proc. całego eksportu w skali UE.

Źródło: globaltrademag.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.