06.06.2017/23:07

Rynek żywności ekologicznej w Polsce w 2017 r.

Wartość rynku ekologicznej żywności w Polsce w 2015 roku wynosiła 167 mln euro (ok. 700 mln zł.), a przeciętny Polak wydał w 2015 r. na żywność ekologiczną 4 euro. Prognozuje się, że w 2017 roku osiągnie 1 mld. zł. Rynek żywności BIO stanowi zaledwie 0,5% polskiego rynku spożywczego (2016 r.). Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej rynek BIO stanowi 2-8% rynku spożywczego. Rynek w Polsce rozwija się jednak bardzo dynamicznie, 10-20% w skali roku. 

Jak wynika z raportu „Żywność ekologiczna w Polsce 2017” przygotowanego przez firmę IMAS International ceny produktów ekologicznych są o wiele wyższe od produktów konwencjonalnych (przeważnie od 50% wzwyż, ale zdarzają się kategorie produktów droższe o niecałe 20%). Duże różnice w cenach między eko a konwencjonalną żywnością wynikają z wysokich kosztów produkcji, logistyki oraz małej skali produkcji.  Jest to naturalna sytuacja rynku w fazie wzrostu, wraz z jego rozwojem różnice te będą się zmniejszały.

- Cena jest jednym z podstawowych czynników warunkujących zakup. Świadomość Polaków zmienia się i coraz więcej z nich nie tylko interesuje się zdrowiem, ale też jest w stanie dopłacić do produktu lepszej jakości. Sprzyja temu trend i moda na zdrowie oraz coraz więcej kampanii informacyjnych, które w ciekawy  i trafiony sposób wpływają na decyzje zakupowe Polaków - komentuje Krystyna Radkowska, prezes zarządu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Największy wybór żywności ekologicznej znajduje się w sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży żywności ekologicznej (sklepy te sprzedają min. 51% żywności ekologicznej). Żywność ekologiczna jest coraz szerzej dostępna w dużych sieciach handlowych, niektóre z nich posiadają marki własne żywności ekologicznej. Sieci handlowe poza żywnością ekologiczną posiadają bogatą ofertę żywności dietetycznej (np. bez glutenu,  bez laktozy, wegetariańską). Ekożywność można również kupić w niektórych sklepach ogólnospożywczych typu convenience store (np. delikatesy Tradycja i Jakość Sp. z o.o). Najwięcej sklepów z żywnością ekologiczną znajduje się w dużych aglomeracjach, ale sklepy te zaczynają pojawiać się również w miastach poniżej 100 000 mieszkańców.

Szacuje się, że 4000 sklepów należących do sieci handlowych ma w swojej stałej ofercie produkty ekologiczne. Jednak tego typu produkty można znaleźć także w drogeriach, hurtowniach C&C, sklepach specjalistycznych, sklepach spółdzielczych, sklepachy internetowych, a także na tradycyjnych targowiskach, specjalistycznych bazarach ekologicznych, jarmarkach z żywnością ekologiczną, kooperatyw, czy bezpośrednio od producentów.

Szczególnie intensywny rozwój oferty zdrowej żywności, w tym również żywności ekologicznej nastąpił w sieci Carrefour. W 2014 r. Carrefour wystartował z ogólnopolską kampanią „Z miłości do Zdrowia”, której celami jest promocja zdrowego stylu życia, w tym odżywiania. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.