07.04.2020/12:15

Rząd blokuje polskim firmom możliwość produkowania na masową skalę żeli antybakteryjnych!

Polskie firmy kosmetyczne są w stanie wyprodukować potężne ilości antybakteryjnych żeli do rąk niezbędnych w walce z epidemią koronawirusa. Niestety nie mogą, ponieważ Ministerstwo Finansów nie chce odblokować dostępu do niezbędnego surowca – alkoholu, który jest podstawowym składnikiem takich preparatów. Skażonego na rynku nie ma, więc trzeba wprowadzić możliwość skażania in situ, co pozwoliłoby kupować alkohol bezpośrednio od gorzelni. Zaledwie 14 firm kosmetycznych uzyskało dotychczas zgodę na produkcję środków biobójczych, podczas gdy setki mogłyby natomiast ruszyć z produkcją antybakteryjnych kosmetyków.

Antybakteryjne żele stały się produktami higienicznymi pierwszej potrzeby i najbardziej deficytowym towarem na polskim rynku od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa. Do tego stopnia, że największe sieci sklepów kosmetycznych musiały wprowadzić na nie reglamentację, podobnie jak na wszystkie towary mające w nazwie „antybakteryjne” – mydła, chusteczki czy płyny. Ciągle takich preparatów brakuje na rynku, dopominają się o nie hurtownie, sklepy i apteki. Mimo zakazu handlują nimi prywatne osoby na platformach sprzedażowych windując ceny do astronomicznych poziomów. Rozwiązaniem miał być płyn produkowany przez spółki Skarbu Państwa, ale od dawna nikt na stacjach paliw ich nie widział, a dostępne w wybranych supermarketach sprzedawane są po horrendalnej cenie.

Tymczasem polskie firmy kosmetyczne od kilku tygodni walczą o możliwość rozpoczęcia produkcji antybakteryjnych kosmetyków z dużą zawartością alkoholu i apelują do rządu o skoordynowanie działań, tak by do konsumentów trafiły jak najszybciej niezbędne produkty, a producenci przetrwali kryzys gospodarczy.

Kliknij i przeczytaj więcej na ten temat na portalu www.wiadomoscikosmetyczne.pl.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • 13 11.04.2020

  Jak Rząd zarządzi i puści alkohol bez nadzoru to dopiero będzie DYM. I kto będzie winny ?

 • Silentwind 08.04.2020

  W warunkach kryzysu 99% brakujących rzeczy - sektor prywatny dawno już mógłby produkować, gdyby nie przeszkadzanie rządu.

 • Smutne 08.04.2020

  Jest zaraza. Szkoda, że PiS jeszcze to nie zauważył i zamiast chronić społeczeństwo bawi się w interesiki.

 • st.dziadek 08.04.2020

  Rząd ma swój interes czyli ORLEN tam widzi zyski gdzie ma swoje wtyczki.

 • UUUhaha 08.04.2020

  Ciekawe co to za firmy dostały zezwolenia i na ile są powiązane z Pisem. W Orlenie rządzi nomenklatura pisowska to daje się im zarobić.

 • m 08.04.2020

  Z tym płynem orlenowskim jest jak z yeti. Wszyscy o nim słyszeli, a nikt go nie widział.

 • PePe 07.04.2020

  Na Orlenie za litr 15 zł, za 4 litry 55zł. Na tak zwanym wolnym rynku najtańszy 0,5litra 39,90zł... Niech blokuje dalej!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.