06.12.2016/15:59

Rząd wstrzymał prace nad nowym podatkiem handlowym! Nie będzie stawki 0,65 proc.

Wstrzymanie prac nad podatkiem liniowym to dobra wiadomość dla Polskiej Izby Handlu oraz Forum Polskiego Handlu. Jak ocenił niedawno w rozmowie z naszym portalem Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny PIH, "nawet jednolita stawka na poziomie 0,5 proc. przy obecnej rentowności małego handlu okazałaby się tak samo dramatyczna dla tysięcy polskich sklepów, jak stawka typu 1 proc.". Natomiast Robert Krzak, wiceprezes Forum Polskiego Handlu, podczas ostatniego posiedzenia parlamentarnego zespołu posła Abramowicza  stwierdził, że po wprowadzeniu podatku liniowego "handel polski zostanie zaorany".

Przypomnijmy, w miniony czwartek polskie władze poinformowały o zaskarżeniu do Trybunału Sprawiedliwości UE wrześniowej decyzji KE nakazującej Polsce zawieszenie stosowania progresywnego podatku handlowego, do czasu wyjaśnienia, czy jest on zgodny z prawem unijnym. Jak dowiedzieliśmy się w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, postępowanie przed TSUE potrwać może nawet dwa-trzy lata.

Polski rząd informował o tym, że w czasie gdy progresja będzie broniona w Brukseli, w Polsce wprowadzona zostanie nowa, "przejściowa" wersja podatku. Wygląda jednak na to, że Rada Ministrów wycofała się z pomysłu tymczasowej daniny.

Czytaj więcej:
Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE ws. podatku handlowego
Postępowanie przed TSUE ws. podatku handlowego potrwa dwa-trzy lata!
Podatek handlowy w praktyce. Wiemy, ile firm złożyło deklaracje podatkowe

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.