25.06.2020/10:08

Stanisław Szwed: Jest za wcześnie, by odnieść się do propozycji zawieszenia zakazu handlu w niedziele

Sytuacja polskich przedsiębiorców w związku z pandemią COVID-19 jest na bieżąco monitorowana przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej oraz ministerstwo rozwoju. Podejmowane działania, których efektem są ustawy tworzące tzw. tarczę antykryzysową, mają na celu złagodzenie negatywnych skutków epidemii dla polskiej gospodarki – zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Dwa główne cele tzw. pakietu osłonowego to utrzymanie płynności prowadzonych działalności przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony maksymalnej liczby miejsc pracy – wskazuje Stanisław Szwed, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stanisław Szwed zaznacza, że przyjęte dotychczas rozwiązania nie są ostatecznym zestawem instrumentów wsparcia dla polskiej gospodarki. Przypomina on, że 4 czerwca Sejm uchwalił ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

- Przyjęte przez Sejm regulacje stanowią kontynuację wcześniej podjętych inicjatyw legislacyjnych mających na celu ograniczenie skutków gospodarczych wynikających z epidemii COVID-19. Przedmiotowa ustawa zawiera m.in. rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców dotkniętych skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie szczególnie narażonym na straty ekonomiczne związane z epidemią, które mogą się przyczynić do utrzymania miejsc pracy – komentuje sekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zapytany o postulat części przedsiębiorców, którzy chcieliby zawieszenia zakazu handlu w niedziele, Szwed akcentuje, że „już obecnie w związku z wystąpieniem COVID-19 ograniczony został zakaz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele”.

Jak bowiem wynika z art. 15i ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w związku z wystąpieniem COVID-19 w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu zakaz, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, nie obowiązuje w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności. Zwolnienie z zakazu, o którym mowa powyżej, nie obowiązuje jednak w niedziele, w które przypada święto.

- Na obecnym etapie jest natomiast za wcześnie, by odnieść się do dalej idących propozycji zawieszenia zakazu handlu w niedziele i święta – zaznacza Szwed.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Rozsądny 17.09.2020

    Nigdy nie było handlu w Święta. Handel w niedzielę wróci wkrótce. Ilość Ukraińców i innych narodowości chcących pracować w niedzielę rośnie

  • Klik 26.06.2020

    Nie ma powrotu do handlu w niedziele i święta!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.