20.02.2020/17:10

Tłusty Czwartek: Domowe pączki nie powinny zdrożeć. Te z piekarni też raczej nie

Ceny produktów potrzebnych do usmażenia domowych pączków w ciągu roku zmieniły się, ale łączny domowej produkcji nie zmienił się prawie wcale – ceny porównała Interia.

Do smażenia pączków potrzebne są mąka pszenna, masło, cukier, jaja, mleko i olej. Ceny detaliczne tych produktów w lutym i w grudniu 2019 r. porównała Interia. Niektóre z nich nieco zdrożały – mąka, mleko, cukier i olej. Jajka kosztowały tyle samo w lutym i w grudniu. Za to znacząco staniało masło. W sumie pączkowy koszyk w lutym kosztował 20,84 zł, a w grudniu 20,89 zł.

W dyskontach ceny pączków są bardzo zbliżone do ubiegłorocznych – od 0,42 do 0,98 zł. Wzrosła za to cena faworków w warszawskich cukierniach. Rok wcześniej w jednej z nich za 700 g trzeba było zapłacić 90 zł, w tym roku już 100 zł

Czytaj więcej na stronie interia.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.