13.05.2020/11:00

Truskawki – polski superfood

Spośród dziesięciu najbardziej lubianych przez Polaków owoców, truskawki zajmują zaszczytne drugie miejsce na podium, zaraz po jabłkach.

Preferencje rodaków ukazały wyniki sondażu Kantara w ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”. W 2019 roku 83% Polaków przynajmniej raz w tygodniu sięgnęło po truskawki. Popularność truskawek jest o tyle ciekawa, że podaż krajowych odmian owoców na rynek ogranicza się tylko do kilku miesięcy, od wiosny do lata, zaś jabłka dostępne są cały rok. Widać zatem wyraźnie jak celnie truskawki trafiają w gusta Polaków.

Polska na podium

Pierwsze sezonowe truskawki przyjeżdżają do Polski z Grecji, Hiszpanii, Włoch oraz mrożone z Egiptu i Maroko. W zależności od warunków atmosferycznych, sezon na polskie truskawki rozpoczyna się w maju. W 2019 roku z powodu suszy i przymrozków pierwsze zbiory nastąpiły dopiero w czerwcu, eksport truskawek ostatecznie zmniejszył się według Eurostat w stosunku do danych z 2018 roku o 1,1%, lecz mimo to Polska nie utraciła pozycji lidera w sprzedaży tego owocu poza granice kraju. Polska zajmuje bowiem ósme miejsce na świecie i drugie w Europie w produkcji truskawek.

Sezon 2020

Szczyt pandemii w południowej Europie przypadł na czas zbiorów truskawki. Trudności w przemieszczaniu się i w zorganizowaniu pracowników sezonowych oraz izolacja społeczna konsumentów sprawiły, iż sektor truskawek odnotował ogromny spadek. Czy jest to szansa dla polskiej truskawki?

- Być może, ale należy pamiętać, że bezśnieżna zima i sucha wiosna również odbijają się na sytuacji polskich plantatorów. Większość dużych polskich plantacji jest wyposażona w sztuczne nawadnianie. Brak opadów naturalnych powoduje wzrost kosztów związanych z podlewaniem upraw truskawek. – tłumaczy Dorota Sobieraj, szefowa działu sprzedaży ASM Sales Force Agency.

Jest jeszcze jedna zła wiadomość: według meteorologów, w dniach 12-14 maja nad południowe i zachodnie rejony Polski nadciąga zimny front powietrza przynoszący ujemne temperatury. Tzw. Zimni Ogrodnicy mogą przynieść przymrozki sięgające lokalnie przy gruncie -8 stopni Celsjusza.

Kto zbierze truskawki?

Na złą sytuację pogodową w 2020 roku nałożył się zupełnie nowy problem.

- Obostrzenia spowodowane pandemią utrudniły napływ pracowników sezonowych do Polski. Szczególnie dotkliwy jest brak personelu z Ukrainy, który co roku stanowi większość wśród zbieraczy. Duża część z pracowników przyjeżdża na te same uprawy co sezon. Niestety z powodu pandemii każdy chętny do pracy przy zbiorach po przekroczeniu granicy musiał przejść obowiązkową kwarantannę. Dopiero 4 maja weszła w życie zmiana przepisów o ruchu transgranicznym. Jest szansa, że poprawi to sytuację w polskim rolnictwie. – komentuje Piotr Modliński, odpowiedzialny za outsourcing pracowniczy w ASM SFA.

Polacy kochają polską truskawkę

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.