08.05.2020/12:02

W I kw 2020 r. Eurocash mocno zwiększył sprzedaż hurtową i detaliczną – pomogła epidemia

Eurocash zwiększy sprzedaż w segmencie hurtowym o 9,1 proc. r/r. Wynik EBITDA wzrośnie o 1 proc. W segmencie hurtowym sprzedaż wzrośnie o 8,9 proc., przy płaskim wyniku EBITDA – prognozują analitycy Domu Maklerskiego mBanku.

Eksperci oczekują wzrostu sprzedaży hurtowej o 9,1 proc. r/r, do kwoty 4.480 mln zł. Sprzedaż będzie wspierana przez wyższe zapotrzebowanie na towary w związku z epidemią oraz utrzymującą się wysoką dynamiką w segmencie papierosy i produkty impulsowe. W wyniku oczekiwanego wzrostu bazy kosztowej – wzrost kosztów wynagrodzeń – analitycy spodziewają się spadku marży EBITDA o 0,1p.p. r/r. Wynik EBITDA (bez MSSF16) w tym okresie szacują na 53 mln zł (+1 proc. r/r).

Sprzedaż detaliczna według prognozy DM mBank wzrośnie o 8,9 proc. r/r, do poziomu 1.445 mln zł – na wzrost sprzedaży pozytywnie wpłyną wyższe zakupy klientów w związku z COVID-19. Analitycy oczekują spadku marży EBITDA segmentu o 0,1p.p. r/r do 0,9 proc. – pozytywny efekt poprawy warunków zakupowych został zniwelowany przez wzrost bazy kosztowej. Wynik EBITDA (bez MSSF16) oszacowano na 13 mln PLN (płasko r/r).

Na poziomie Grupy Eurocash eksperci oczekują, że w I kw. nastąpił wzrost sprzedaży o 8,8 proc. r/r, do kwoty 5.966 mln zł. EBITDA (bez MSSF16) wzrosła o 1,9 proc. r/r, do kwoty 34 mln zł. Saldo na działalności finansowej oszacowano na -27,4 mln zł vs. -27,2 mln zł w pierwszym kwartale poprzedniego roku. Efektywną stopę podatkową w omawianym okresie oszacowano na 7,2 proc. (płasko r/r).

Według wyliczeń DM mBanku wynik EBITDA Grupy będzie na zbliżonym poziomie r/r, pomimo wspierającego efektu wyższych zakupów klientów w związku z COVID-19 – negatywnie na rentowność powinien wpłynąć wzrost kosztów sprzedaży, ogólnych i administracyjnych SG&A. Analitycy zwracają uwagę, że w kolejnym kwartale negatywnie na wyniki może wpływać niższy popyt r/r w okresie Świąt Wielkanocnych oraz wzrost bazy kosztowej r/r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.